اجتماعیافزایش کیفیت نان تولیدی در شهرستان خلخال

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 14

فرماندار شهرستان خلخال خواستار افزایش کیفیت نان تولیدی در شهرستان خلخال شد.

 

خبرگزاری فارس: افزایش کیفیت نان تولیدی در شهرستان خلخال

 

 هوشنگ محمدی صبح امروز در جلسه شورای آرد و نان شهرستان خلخال اظهار داشت: نانوایان باید افزایش کیفیت نان را در اولویت قرار دهند تا مردم از نان‌های با کیفیت بر سر سفره‌های خود استفاده کنند.

وی با اشاره به نیاز روزانه شهروندان به نان و بی‌توجهی بعضی از متصدیان نانوایی در پخت نان گفت: با تشدید بازرسی‌ها از سوی اداره صنعت، معدن و تجارت و مجمع امور صنفی و نظارت فرمانداری شهرستان خلخال با متخلفین حوزه آرد و نان و پخت بی‌کیفیت برخورد قانونی خواهد شد.

محمدی به فصل ورود گردشگران و مسافران به شهر خلخال اشاره کرد و افزود: برخورد مناسب با مسافران و گردشگران و عرضه نان با کیفیت بالا به گردشگران اصلی‌ترین وظیفه‌ای است که نانوایان در حوزه پخت نان دارند.

فرماندار شهرستان خلخال یادآور شد: بعضی از بی‌نظمی‌ها در ساعات پخت در شهرستان و بخش‌های تابعه موجب بروز مشکلاتی در تهیه نان برای مردم شده که اتحادیه نانوایان شهرستان خلخال با تلاش مضاعف باید برای حل این مشکل چاره‌اندیشی کند.

محمدی تصریح کرد: نباید بازار آرد و عرضه آن باعث شود که از نظارت بر خدمت‌رسانی به مردم غافل شویم.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از ستاد آرد و نان شهرستان خلخال خواست تا با جدیت و برنامه‌ریزی با عاملان پخش آرد در شهرستان و نهایت تعامل با نانوایان در پخت نان و عرضه با کیفیت بالای آن به مردم اقدام کنند.

فرماندار شهرستان خلخال به کیفیت فعلی نان شهرستان اشاره کرد و گفت: نان فعلی جایگاه مطلوب شدن را دارد و می‌طلبد نانوایان دقت کافی در این زمینه را به خرج دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، محمدی در پایان سخنان خود مشخص شدن سهمیه مصرفی نانوایی‌ها در شهرستان خلخال و نظارت جدی بر این چرخه را خواستار شد.

 

 

صنعت فرش جریان اصیل فرهنگی است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 24

فرماندار شهرستان اردبیل گفت: فرش را نباید تنها یک صنعت یا جریان اقتصادی بدانیم بلکه بالاتر از آن‌ها صنعت فرش یک جریان فرهنگی اصیل است.

 

خبرگزاری فارس: صنعت فرش جریان اصیل فرهنگی است / نمایشگاه دایمی فرش در اردبیل راه‌اندازی می‌شود

 

کاظم دبیر در جریان افتتاح نمایشگاه فرش دستباف اظهار داشت: در لایه لایه فرش جریان فرهنگی اصیل و تمدن ناب این سرزمین نهفته است به طوری‌که این میراث گران‌سنگ از قرن‌ها پیش به دست ما رسیده و باید پاسدار این یادگار ارزشمند باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در متر به متر فرش ذوق، هنر و ادب ایرانی را می‌توان به همراه فرهنگ اصیل ارزشی، اسلامی و ایرانی را مشاهد کرد و از این رو بنده معتقدم که فرش یک جریان فرهنگی ناب و واقعیت غیر‌قابل انکار در تاریخ و تمدن این سرزمین است.

فرماندار شهرستان اردبیل یادآور شد: همین فضای فرهنگی و معنوی در تولید فرش می‌تواند سونامی عظیمی را در رغبت و علاقمندی بیشتر بافندگان به تولید این محصول به وجود آورد که در کنار آن می‌توان به ابعاد اقتصادی و همچنین اجتماعی و در‌آمد‌زایی آن نیز توجهی داشت.

دبیر گفت:‌ در استان اردبیل صنعت فرش دارای دیرینه و سابقه درخشان است که در قالب یک جریان مستمر فضایی را به وجود آورده تا طراحان و نقاشان بتوانند در یک رقابت سالم طرح‌ها و نقوش ارزشمندی را ارائه کنند تا حرکت‌ها به ثمر بنشیند.

این مسئول عنوان کرد: هر چند برخی‌ها مدعی هستند که فرش اردبیل زیر‌شاخه‌ای از فرش منطقه آذربایجان شرقی است اما دیرینگی فرش اردبیل نشان می‌دهد سبک خاصی در فرش اردبیل نهفته است که قطعاً این جریان و سابقه و حرکت می‌تواند زمینه و بستر‌ساز تحولی خوبی باشد.

فرماندار شهرستان اردبیل بیان داشت: بافندگان فرش با ذوق و علاقه و عشق و دلدادگی در این حوزه تمام عیار حاضر شده و با این برجستگی‌ها که بیشتر نمودی حقیقی پیدا می‌کند می‌توان به تولید کیفی‌تر امیدوار بود.

دبیر در پاسخ به این سئوال که چرا اردبیل از داشتن نمایشگاه دایمی فرش محروم است، افزود: ما این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم و قطعاً یکی از خانه‌های تاریخی و مواریث فرهنگی خودمان را به این امر اختصاص خواهیم داد تا نمایشگاه دایمی فرش در اردبیل راه‌اندازی شود و مردم بهتر و شایسته بتوانند هم در جریان تولید بافندگان فرش استان قرار گیرند و هم بهترین آثار را برگزینند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم به دلیل پیوند و قرابت ناگسستنی فرش با مواریث فرهنگی‌مان باید این نمایشگاه در یک فضای فرهنگی و خانه‌های تاریخی اردبیل دایر شود تا هم اهالی استان و هم میهمانان و مسافران با حضور در این نمایشگاه بتوانند از آثار عرضه شده استفاده کنند.

فرماندار شهرستان اردبیل با استقبال از این پیشنهاد در دایر کردن نمایشگاه دایمی فرش قول مساعد داد تا اعتبار لازم را در سال جاری تامین کنند تا با همکاری صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه بافندگان فرش و فرش‌فروشان زمینه برگزاری این نمایشگاه دایمی فراهم آید.

دبیر در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل تصریح کرد: اگر امروز در سطح جهانی و بین‌المللی فرش و قالی را با نام ایران می‌شناسند و به رغم نقشه‌ها و ترفندهای مختلف در تولید فرش تقلبی با نقش و نگار ایرانی نتوانسته‌اند جایگاه فرش ایران را زیر‌سئوال ببرند از آن جهت است که فرش ایران با ذوق و سلیقه و هنر ایرانیان گره خورده و قطعاً فرش را مردمان این سرزمین نه تنها یک صنعت و جریان اقتصادی نمی‌دانند بلکه بالاتر از آن فرش را یک جریان فرهنگی اصیلی می‌شناسند که همیشه ماندگاری خود را حفظ کرده است.

 

 

نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در اردبیل گشایش یافت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 33

هفتمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف به مدت شش روز در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل گشایش یافت.

 

خبرگزاری فارس: نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در اردبیل گشایش یافت

 

 در آیین افتتاح این نمایشگاه مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل در سخنانی اظهار داشت: در هفتمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف تولید‌کنندگانی از پنج استان کشور حضور دارند و تولیدات خود را به معرض نمایش گذاشته‌اند.

علی شرافتی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه تخصصی فرش دستباف که در بیش از 45 غرفه و با حضور استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، غربی، تهران و زنجان برگزار می‌شود تولید‌کنندگان تا 14 تیر ماه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل محصولات خود را در معرض نمایش گذاشته‌اند.

وی با یادآوری اینکه برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند صنعت فرش را بیش از گذشته رونق داده و به معرفی ابعاد مختلف این صنعت کمک کند، گفت: استقبال استان‌های همجوار از این نمایشگاه بیانگر رونق نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی استان اردبیل است که امسال در قالب 32 نمایشگاه ارائه شده و هموطنان می‌توانند از تعدد، تنوع و تکثر آن استفاده کنند.

مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل یادآور شد:‌ علاوه بر غرفه‌های فروش فرش، غرفه‌های جانبی برای کودکان و خانواده‌ها نیز در نظر گرفته شده است تا از بین تولیدات با کیفیت فرش آثار منتخب یا فرش مورد پسند را انتخاب کرده و نسبت به خرید و ارزیابی آن اقدام کنند.

شرافتی عنوان کرد: علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه تخصصی فرش دستباف از ساعت 16 الی 22 شب فرصت دارند تا از این نمایشگاه که با هدف ارائه محصولات جدید در حوزه فرش و معرفی استان‌های تولید‌کننده و قطب این محصول، برپا شده بازدید کرده و از مزایای آن استفاده کنند.

این مسئول بیان داشت: فرش دستباف در منطقه شمال غرب کشور به ویژه آذربایجان به دلیل شاخصه‌هایی از مقبولیت و محبوبیتی برخوردار است که این نمایشگاه فرصت آن را پیش آورده تا علاقمندان بتوانند از این هنر ـ صنعت ماندگار ایران استفاده کنند.

مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل افزود: ما به عنوان خادمان و دست‌اندرکاران حوزه نمایشگاهی سعی‌مان را به کار گرفتیم تا تمام امکانات نمایشگاه در اختیار غرفه‌داران باشد تا آنها بتوانند محصولات خودشان را به بهترین شکل به مردم عرضه کنند.

شرافتی تصریح کرد: بعد از پایان نمایشگاه فرش نمایشگاه طرح ضیافت با هدف تامین مایحتاج ضروری مردم برگزار خواهد شد تا عموم مردم بتوانند در آستانه ماه رمضان از فضای نمایشگاهی برای خرید کالاهای مورد نیاز استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، وی در پایان سخنان خود در خصوص برگزاری نمایشگاه کتاب در اردبیل نیز گفت: بر اساس تقویم نمایشگاهی، نمایشگاه کتاب آذر ماه و در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اردبیل برگزار خواهد شد.

 

 

برگزاری 115 دوره به‌بافی در اردبیل

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 21

رئیس اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل گفت: در بحث آموزش فرشبافی در قالب طرح به‌بافی تاکنون بیش از 115 دوره آموزشی در استان اردبیل برای بافندگان فرش تدارک دیده شده است.

 

خبرگزاری فارس: برگزاری 115 دوره به‌بافی در اردبیل/ اردبیل نفیس‌ترین فرش دنیا را تولید می‌کند

 

مالک اژدر حسنی اظهار داشت: با کمک اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و بافندگان فرش دستباف از سال 86 اجرای دوره‌های آموزشی به‌بافی در استان اردبیل رونق گرفته به‌طوری که در هر دوره آموزشی به طور میانگین 35 تا 45 بافنده فعالیت خود را انجام داده‌اند.

وی گفت: در این دوره‌ها به صورت تخصصی و به شکل 30 روزه؛ 20 ساعت برنامه آموزشی برای علاقمندان و بافندگان برگزار شده که استقبال از این دوره‌ها نیز در وضعیت مطلوبی بوده است.

حسنی افزود: امسال نیز دوره‌ای را برگزار کردیم که 200 نفر در آن حضور داشتند که این دوره با نام آموزش و اشتغال؛ فقط در مرکز استان اردبیل برگزار شد که با برگزاری پایلوت این دوره آموزشی سعی داریم در سال‌های آینده آن را در دیگر مناطق نیز توسعه و تعمیق دهیم.

این مسئول بیان داشت: در این دوره آموزشی بیش از 200 نفر به مدت 12 روز شرکت کرده و در طول این دوره 45 ناظر فنی بر نحوه بافت از لحاظ کیفیت، نقشه و مواد اولیه و ابعاد فرش نظارت داشته و تولیدات را مورد ارزیابی و توجه قرار داده‌اند تا فرشبافان بهترین محصول خود را تحویل جامعه علاقمند به فرش دهند.

رئیس اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و بافندگان فرش دستباف استان اردبیل در خصوص آخرین وضعیت تولید و رج‌شمار فرش اردبیل تصریح کرد:‌ اردبیل نقش ویژه‌ای در تولید فرش کشور دارد به‌طوری که فرش تولید شده در این استان در رج‌شمار 20 تا 40 رج می‌باشد.

وی ادامه داد: اکثریت تولیدات با 25 رج تولید می‌شود که بیشتر شامل تولید خانه‌داری است.

حسنی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل یادآور شد: در شهرستان خلخال و گرمی و همچنین مشگین‌شهر و پارس‌آباد فرش‌های نفیسی تولید می‌شود به‌طوری که تولید فرش تمام ابریشم در خلخال و گرمی با ابعاد بالای 40 متری و همچنین تولید تابلوفرش در پارس‌آباد و مشگین‌شهر با رج‌شمار 70 به بالا جزو برجسته‌ترین تولیدات این استان به شمار می‌رود.

این مسئول تاکید کرد‌: تولید فرش ابریشم با رج‌شمار بیش از 70 رج نفیس‌ترین فرش دنیا محسوب می‌شود که در این استان بافندگان با سعی وافر تلاش می‌کنند تا تولید خود را به بهترین شکل انجام دهند.

حسنی گفت: در کنار آن تولید فرش به شکل عامیانه و خانگی در اردبیل از رونق خوبی برخوردار است که بیشتر این تولیدات از نوع فرش مسی، پیرمادر ماهی، میر‌اشرف ماهی و ... و همچنین با نقش بیجار در 30 تا 35 رج‌شمار است که تولید شده و به بازار عرضه می‌شود.

 

کمپ‌ها و مراکز اقامتی معتادان در اردبیل با حداقل ظرفیت کار می‌کنند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 26

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: کمپ‌ها و مراکز اقامتی معتادان در استان اردبیل با حداقل ظرفیت کار می‌کنند به‌طوری‌ که گاه صاحبان این کمپ‌ها و مراکز اقامتی در تامین نیازهای اولیه با مشکلاتی روبرو هستند.

 

خبرگزاری فارس: کمپ‌ها و مراکز اقامتی معتادان در اردبیل با حداقل ظرفیت کار می‌کنند

 

الله‌شکر فخیمی اظهار داشت: در حال حاضر 80 مرکز متادون درمان به همت بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می‌کنند و در کنار آن 11 کمپ خصوصی نیز در حوزه ترک اعتیاد فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: در این کمپ‌ها خدمات به مراجعه‌کنندگان به شکل گسترده ارائه می‌شود اما به دلایل مختلف این کمپ‌ها و مراکز درمانی با حداقل ظرفیت خود مشغول به کار هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل از حمایت‌های همه جانبه دولتی از ترک‌کنندگان اعتیاد خبر داد و یادآور شد: بر اساس مصوبه هیئت دولت افراد بهبود ‌یافته از دامان اعتیاد از مزایای مسکن، حرفه‌آموزی رایگان،‌ پوشش بیمه‌ای و همچنین تسهیلات مربوط به ازدواج برخوردار می‌شوند که امیدواریم افرادی که تاکنون به عنوان معتاد برای ترک اعتیاد خود به این مراکز مراجعه نکرده‌اند در این زمینه پیشقدم شوند.

فخیمی گفت:‌ افراد معتاد نباید احساس کنند که با معرفی خودشان دستگیر شده و یا تحویل مراجع قضایی می‌شوند بلکه بر اساس قانون فرد معتاد بیمار تلقی شده و دیگر عنوان جرم در این زمینه برداشته شده و به راحتی افراد می‌‌توانند با مراجعه به کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد در این زمینه اقدام کنند.

این مسئول از تشکیل اتاق فکر اعتیاد برای مقابله با تهیه، توزیع و خرید و فروش مواد مخدر خبر داد و عنوان کرد: جلسات اتاق فکر در سال گذشته سه بار برگزار شد که در این جلسات سعی کردیم با دعوت از اساتید دانشگاهی و صاحب‌نظران مشکلات و نارسایی‌ها را برطرف کنیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل بیان داشت: در این جلسات بیشتر بحث‌ها و ایده‌های مطرح شده در قالب پیشگیری اولیه از اعتیاد بود که به یک جمع‌بندی مناسب رسیدیم که این نظرات و ایده‌ها برای طرح و تصویب به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ارجاع داده شده است.

فخیمی با ارائه یک آمار جالب توجه از وضعیت معتادان افزود: 68 درصد معتادان و افراد آلوده به مواد مخدر متاهل هستند به طوری که 70 درصد آنها نیز دارای شغل می‌باشند.

وی با رد این ادعا که در جامعه دلیل اعتیاد فقر و مشکلات اجتماعی اعلام می‌شود، ادامه داد: نه تنها ریشه اعتیاد فقر و یا تشکیل خانواده نیست بلکه شاهد برخی ناهنجاری‌های تربیتی هستیم که خود این عامل گرایش به مواد مخدر می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل تصریح کرد: ‌در سال‌های اخیر تلاش شده است تا از حرکت‌های ذخیره‌ای در حوزه مبارزه با مواد مخدر کاسته شود که در همین زمینه پنج کمیته و بیش از 20 دستگاه هماهنگ و همدل حرکت می‌کنند تا ریشه و زمینه اعتیاد و بسیاری از ناهنجاری‌ها برطرف شود.

 
صفحه 1601 از 2490
تنظیمات
صفحه اصلی
باشگاه مخاطبان
تالار گفتگو
صدا
سیما
موسیقی
تولیدات ویژه
خبر
پرسش های متداول
انتقاد و پیشنهاد