تنظیمات
صفحه اصلی
باشگاه مخاطبان
تالار گفتگو
صدا
سیما
موسیقی
تولیدات ویژه
خبر
پرسش های متداول
انتقاد و پیشنهاد
صفحه اصلی امکانات خدمات خواندنی و سرگرمی مهارت های زندگی وظایف پدر و مادر در برابر فرزندان

وظایف پدر و مادر در برابر فرزندان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
    تعداد بازدید : 3971
میانگین امتیار کاربران: / 23
ضعیفعالی 

نخست شايسته است از همه كساني كه علاقهمند به شناخت معارف ديني و تربيتي هستند، بخصوص آناني كه به وظايف خود در قبالفرزندان توجه دارند و پرسش هايي را در اين زمينه مطرح مي كنند تشكر نماييم. انتظارما اين است كه همه مسلمانان ـ بويژه پدران و مادران كه بار سنگين تربيت فرزند را بهعهده دارند ـ در باب معارف ديني و اسلامي و شناخت مسؤوليت خود در اين مورد بيشترتوجه كنند و اگر احياناً ابهاماتي وجود داشت آن ها را با طرح اين گونه سؤالات برطرف سازند،

واقعيت اين است كه هيچ گاه انسان خالي از وظيفه نيست و در هر زمان ومكان و هر شرايطي كه باشد يك سري تكاليفي ـ اعم از وظايف ديني، خانوادگي و اجتماعيـ گريبان گير اوست. چنان كه رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود: "كلكم راع وكلكم مسؤول عن رعيته"(1)همه شما در حيطه قدرت و سرپرستي خود نسبت به افرادي كهاداره امور آنان را به عهده داريد، مسؤول هستيد. البته مسؤوليت انسان با توجه بهگستره قدرت و فرمانروايي اش متفاوت است.

پس از اين مقدمه كوتاه، به شرح مختصروظايف پدر و مادر در قبال فرزندان مي پردازيم. ذكر اين نكته ضروري مي نمايد كه باتوجه به تعدد وظايف والدين و كثرت آيات و رواياتي كه در اين زمينه وجود دارد، فقطبه برخي از آن ها اشاره مي شود.

1ـ تربيت

نخسين وظيفه والدين در قبالفرزندتر بيت درست او است كه در آيات و روايات مكرري بدان تأكيد شده است. خداي متعالدر مورد اصل وظيفه والدين و اهميت تربيت ديني خانواده چنين مي فرمايد: "يا ايهاالذين آمنوا قوا انفسكم و اهليكم ناراً و قودها للناس و الحجارة عليها ملائكة غلاظشداد"(2) اي كساني كه ايمان آورده ايد، خود و خانواده خويش را از آتشي كه هيزم آنانسان ها و سنگ ها است نگه داريد، آتشي كه فرشتگاني بر آن گمارده شده اند كه خشن وسختگيرند.


2ـ انتخاب نام نيكو

پس از تولد نوزاد، اولين وظيفه والدين انتخاب نام خوببراي فرزند است. نام خوب و سازگار با فرهنگ اسلامي از نظر تربيتي اهميت فراواندارد، چون نامي كه والدين براي فرزند انتخاب مي كنند تا آخر عمر همراه او است و بههمان نام خوانده مي شود.


3ـ تعليم

آموزش فرزند و باسواد كردن او از وظايف ديگر والدين است كه در حديثي از رسولخدا(صلي الله عليه وآله وسلم) و علي(عليه السلام) بدان تأكيد شده است.

پدر ومادر مسؤوليت دارند تا در جهت باسواد ساختن فرزند، اعم از دختر و پسر، تلاش نمايند. والدين مي بايست زمينه مدرسه رفتن فرزند را فراهم نمايند تا از نعمت خواندن و نوشتنبرخوردار گردند.

4ـ ازدواج

يكي از وظايف ديگرپدر و مادر فراهم ساختن زمينه ازدواج فرزند است. نياز جسمي و رواني انسان به ازدواجپس از بلوغ روشن است و زمينه اين كار را بايد پدر و مادر فراهم سازند.

 


5ـ فراهم ساختن محيط مناسب تربيتي

محيطخانواده در رشد ابعاد گوناگون كودك نقشي اساسي دارد، چون كودك نخستين بار در محيطخانه با دنياي بيرون آشنا مي شود و از اطرافيان خود مسايل را ياد مي گيرد.


6ـ دوستي با كودك

يكي از نيازهاي اساسي انسان از نظر رواني، نياز به محبت و برخورداري از عواطفديگران است. اين نياز در سال هاي اول زندگي و دوره كودكي بسيار شديد و پاسخ گفتنبدان از ضروريات است.

تا اين جا به برخي وظايف والدين در قبال فرزند اشاره شد، اميد است كه مورداستفاده مربيان كودك و پدران و مادران عزيز قرار گيرد. البته وظايف والدين بيش ازاين ها است و روايات فراواني هم در اين زمينه وجود دارد.آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 18 مهر 1390 ساعت 17:56 )  

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

توسعه و پشتیبانی توسط صدا و سیمای مرکز اردبیل