جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

964 هکتار بافت فرسوده در شهر اردبیل وجود دارد - خبر

 

 

964 هکتار بافت فرسوده در شهر اردبیل وجود دارد

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل گفت: 964 هکتار بافت فرسوده در شهر اردبیل وجود دارد.

964 هکتار بافت فرسوده در شهر اردبیل وجود دارد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رجب شمس در جلسه پدافند غیرعامل اردبیل افزود: 15 درصد از مساحت شهر اردبیل شامل ۹۴ هکتار بافت تاریخی و ۹۶۴ هکتار بافت فرسوده است.

وی تصریح کرد: محدوده بافت فرسوده اردبیل ۹۶۴ هکتار و محدوده بافت تاریخی شامل ۹۴ هکتار است که بر اساس سه شاخص ناپایداری سازه‌ها، نفوذناپذیری و ریزدانگی قطعات احصا شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل افزود: بافت فرسوده در سطح شهر اردبیل و همچنین برخی روستاهایی که بعدها به محدوده شهر اضافه شده، شناسایی شده است.

شمس متذکر شد: در بافت فرسوده سه طرح بهسازی، نوسازی و بازسازی اجرا می‌شود و به عنوان مثال در بازار طلافروشان و حمام وکیل نوسازی در قالب طرح مشارکت اجرا شد.

وی با بیان اینکه متقاضی بهسازی بافت فرسوده از طریق شهرداری به راه شهرسازی معرفی شده و تسهیلات دریافت می‌کند، اضافه کرد: مبلغ تسهیلات ۴۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۸ درصد است.

معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل با تأکید به اینکه نرخ سود برای متقاضیان اغلب بالا بوده و استقبال نمی‌شود، اضافه کرد: طرحی مبنی بر یارانه ۹ درصدی دولت برای نرخ سود مطرح شده که در صورت تحقق نرخ سود به ۹ درصد کاهش می‌یابد.

شمس به معرفی هزار و ۵۰۰ واحد جهت دریافت وام از بانک مسکن در سال جاری اشاره و تأکید کرد: از این تعداد ۲۸۰ متقاضی با بانک‌ها عقد قرارداد کردند.

به گفته وی در بهسازی و نوسازی بافت فرسوده بخش خصوصی نیز می‌تواند سرمایه‌گذاری کند که اغلب به دلیل محدودیت تراکم و ارتفاع مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و لازم است تسهیلاتی پیش‌بینی شود.

شمس افزود: شهرداری به منظور توسعه نوسازی بافت فرسوده تسهیلاتی از جمله تخفیف در عوارض، طبقات مازاد تشویقی و تهیه طرح‌های مرتبط با ساماندهی پیش‌بینی کرده است.

به گفته وی تا سال ۹۵، هفت هزار و ۶۰۰ واحد در بافت فرسوده جهت دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.