رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

9 اردیبهشت ، روز شوراها - خبر

 

 

9 اردیبهشت ، روز شوراها

نهم اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز شوراها نامگذاری شده است.

 

9 اردیبهشت ، روز شوراها 9 اردیبهشت ، روز شوراها 9 اردیبهشت ، روز شوراها 9 اردیبهشت ، روز شوراها

 

اساس کار شوراها بر مشورت در امور استوار است که یک اصل عقلی به شمار می رود و آموزه های دین اسلام بر آن صحه گذاشته است.

علاوه بر جایگاه مشورتی و نقش شوراها در نظارت بر فعالیت شهرداریها ، شوراها بیش از دیگر مسئولان ارتباط مستقیمی با مردم دارند و از این نظر پل ارتباطی مناسبی بین مردم و دستگاههای اجرایی محسوب می شوند. جا دارد مسئولان دستگاههای اجرایی نیز برای اطلاع از خواسته های مردم و جلب مشارکت آنها ، از ظرفیت شوراها به نحو احسن استفاده کنند.

نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایران از بهار سال 78 آغاز به کار کرد و این نهاد مردمی اکنون در چهارمین دوره فعالیت خود به سر می برد. اکنون با گذشت حدود 15 سال از آن زمان ، انتظار می رود که مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانینی، به شفاف سازی هر چه بیشتر حوزه اختیارات این نهادهای مردمی کمک کند.

در عین حال شایسته است که اعضای شوراها ضمن آگاهی کامل به ضوابط قانونی و وظایف نظارتی خود ، دارای روحیه مشورت دهی و کار جمعی باشند و از باندگرایی و خود محوری پرهیز کنند. همچنین جا دارد که با ترویج کار شورایی در جامعه به تدریج روحیه همکاری و تعاون در جامعه گسترش یابد. شایسته است که مردم شناخت کاملی از وظایف شوراها و حیطه اختیارات آنها داشته باشند و به جای انتظار تخفیفات خارج از ضوابط و یا کاریابی از شوراها ، خواسته ها و پیشنهادات خود را به اعضای شوراها منتقل کنند.

در استان اردبیل 150 نفر به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و 2 هزار و 934 نفر به عنوان عضو شوراهای روستایی فعالیت دارند و تجربه نشان داده است که در هر منطقه ای که شوراها همدلی ، کار جمعی و مشورت با آحاد مختلف مردم را به تکروی ترجیح داده اند ، شاهد تسریع در حل مشکلات و خدمت رسانی بهتر به مردم بوده ایم.

 امید است در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی شاهد بهره گیری هرچه بیشتر از ظرفیت شوراهای اسلامی شهرها و روستاها برای عمران و توسعه ایران اسلامی باشیم.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل