جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

637 موزه در کشور وجود دارد - خبر

 

 

637 موزه در کشور وجود دارد

مدیرکل موزه های کشور گفت: از سال 57 تا 92 در مجموع 429 موزه و از سال 92 تا پایان مهر ماه 97، 208 موزه در کشور ایجاد شده است.

637 موزه در کشور وجود دارد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما محمدرضا کارگر در نشست با معاونان میراث فرهنگی ادارات کل استان ها در اردبیل اظهار داشت: در سال 1313 اولین موزه کشور ایجاد شده و تا سال 57 تنها 43 موزه در کشور فعال شده است.
کارگر با بیان اینکه سال گذشته روزانه 8 موزه ایجاد شده است، اظهار کرد: در سه سال اخیر اداره کل موزه‌ها به واسطه ارتقا کمی و کیفی فعالیت موزه‌ها رتبه برتر را کسب کرده است.
وی با بیان اینکه هدف این اداره ایجاد روزانه یک موزه در کشور است، افزود: برای اجرای این مهم لازم است استان‌ها مشارکت جدی داشته باشند و به ویژه مشارکت مجموعه‌داران و بخش خصوصی را جلب کنند.
مدیرکل موزه‌های کشور با بیان اینکه مجوز ایجاد موزه در یک هفته صادر می‌شود، تصریح کرد: موزه هر قدر هم کوچک باشد به اندازه یک موزه بزرگ جایگاه حقوقی دارد و لازم است استان‌ها دست بخش خصوصی را برای راه‌اندازی موزه باز بگذارند.
مدیرکل موزه های کشور افزود: به عنوان مثال لازم نیست یک موزه خصوصی در تمامی روزهای هفته باز باشد و حتی فعالیت یک روز در هفته نیز پذیرفته است؛ علاوه بر این مجموعه‌داران می‌توانند نسبت به معرفی موضوع و تم خاص اقدام کنند.
کارگر افزود: موزه‌های دولتی نیز برای خروج از کسالت و رخوت باید فعالیت رویداد محور داشته باشند و به عنوان مثال نمایشگاه، گالری و رویدادهای فرهنگی برای افزایش بازدید در کنار موزه دایر کنند.
مدیرکل موزه‌های کشور گفت: ایران جاذبه‌های فرهنگی متعددی دارد و این قدرت می‌تواند با تنوع بخشی به موزه‌ها ارائه شود.در توسعه پایدار مناطق بیش از هر چیز به حفظ اقلیم نیازمند هستیم و این مهم محقق نخواهد شد مگر اینکه بتوان از تجربیات گذشته بهره گرفت.
وی با بیان اینکه موزه‌ها فرصتی جهت گفتمان فرهنگی فراهم می‌سازند، افزود: هیچ نهادی به اندازه موزه نمی‌تواند فرصت قضاوت صحیح از گذشته را فراهم سازد و موزه‌ها می‌تواند با صیانت از آثار گذشتگان اندیشه آن‌ها را تبیین کند.
مدیرکل موزه‌های کشور با بیان اینکه بسیاری از آثار تاریخی در حال از بین رفتن است و تعدادی از کشور خارج می‌شود، گفت: در چنین شرایطی موزه‌ها می‌توانند در حفظ آثار کمک حال ما باشند.
به گفته کارگر موزه‌ها حتی می‌تواند برای اشخاص، اشیا و حتی یک محصول کشاورزی تعریف شود؛ به عنوان مثال یک موزه انگور می‌تواند علاوه بر معرفی یک برند کشاورزی محلی برای عرضه و فروش نیز فراهم سازد.
مدیرکل موزه‌های کشور به ضرورت مشارکت شهرداری‌ها در راه‌اندازی موزه تاکید کرد و گفت: شهرداری‌ها می‌توانند از طریق موزه‌ها نسبت به جذب گردشگر اقدام کنند.
وی همچنین به راه‌اندازی ستاد بحران در امور موزه‌های کشور اشاره کرد و افزود: نبود چنین تشکلی موجب شده بود در شرایط بحرانی در صیانت و حفظ اشیا با مشکل مواجه شویم.
مدیرکل موزه‌های کشور تصریح کرد: وضعیت موزه‌ها رضایت بخش است و خوشبختانه در حفظ آثار شرایط بحرانی نداریم و نرم افزار «جام» با هدف ساماندهی اشیا به عنوان بزرگترین نرم‌افزار کشور شکل گرفته است.