رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

60 مدرسه محیط زیست در کشور افتتاح می‌شود - خبر

 

 

60 مدرسه محیط زیست در کشور افتتاح می‌شود

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌ مردمی سازمان محیط زیست گفت: امسال تلاش می‌کنیم تا 60 مدرسه محیط زیست را در کشور با هدف انتقال برنامه‌های آموزشی در این زمینه راه‌اندازی کنیم.

60 مدرسه محیط زیست در کشور افتتاح می‌شود

 محمد درویش پیش از ظهر امروز در جمع فعالان تشکل‌های مردمی محیط زیست در اردبیل اظهار کرد: اینکه ادعا می‌شود دریاچه ارومیه هر 25 هزار تا 40 هزار سال یکبار دچار بحران شده است سخن منطقی نیست چرا که منابع تاریخی نشان می‌دهد دریاچه ارومیه هیچ‌وقت به این شرایط کنونی نیفتاده است.

وی ادامه داد: نسل امروز با طبیعت کاری کرد که حتی در 25 هزار سال گذشته چنین بلایی بر سر طبیعت و محیط زیست نیامده بود و ما به سمت نابودی محیط زیستی حرکت می‌کنیم که یک سرمایه بین نسلی است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌ مردمی سازمان محیط زیست با بحرانی خواندن وضعیت محیط زیست در کشور و خطرات و آسیب‌ها در این حوزه گفت: اگر امروز دریاچه ارومیه، از بین رفته تالاب بختگان، آمون‌های سه‌گانه و ده‌ها تالاب حیات‌بخش این کشور در آستانه مرگ حقیقی قرار گرفته و با یک فرونشست در اکثر دشت‌هایمان به متراژ یک متر و خشک شدن 18 میلیون بلوط در جنگل زاگرس روبه‌رو هستیم و یا در دشت مغان فرونشستی اتفاق افتاده است همه اسباب نگرانی است.

درویش بیان کرد: 60 دشت اصلی کشورمان تا 2 متر در سال‌های اخیر فرونشست داشتند و جالب است سرچشمه سفید‌رود خشک شده و کشور ما در اکثر فضاهای زیست‌محیطی با بحران جدی روبه‌رو است.

این مسئول افزود: ما شرایط فوق‌العاده بحرانی را در حوزه محیط زیست شاهد هستیم به طوری که 8 میلیارد دلار خسارت ناشی از آلودگی هوا به کشورمان وارد شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌ مردمی سازمان محیط زیست گفت: در این شرایط انتظار این است که در یک حرکت دسته‌جمعی همه به اهمیت محیط زیست واقف باشیم و اجازه ندهیم اقتدار سازمان محیط زیست در مقابله با این بحران‌ها شکسته شود.

نمایندگان مجلس به جای حمایت از محیط زیست به فکر انحلال آن هستند

درویش در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد شدید از نمایندگان مجلس که به جای حمایت از سازمان محیط زیست در مقابله با این آسیب‌ها به فکر انحلال هستند، عنوان کرد: جالب است 130 نماینده مجلس به انحلال محیط زیست رای می‌دهند اما آب از آب تکان نمی‌خورد.

وی موضوع حرمت نگه داشتن زمین و جلوگیری از برخی بدرفتاری‌های را با طبیعت یادآور شد و ادامه داد: ما اعتقاد راسخ و توحیدمان بر این است که باید حرمت حیات را حفظ کرد چرا که برای ما قابل قبول نیست بخواهیم نسل گرگ، سگ و دیگر حیوانات را که اسباب زیبایی حیات‌وحش هستند از بین ببریم.

وی به اعتراض تعدادی از تهرانی‌ها در مقابل سازمان محیط زیست در بی‌توجهی به سگ‌ها اشاره کرد و افزود: این نشان‌دهنده حساسیت جامعه به مسئله حیات وحش و پاسداری از گونه‌های مختلف حیوانات است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌ مردمی سازمان محیط زیست به اظهارات یکی از نمایندگان خوزستان در مسئله افزایش گرد و غبار در جنوب کشور اشاره کرد و ادامه داد: کجای این سخن منطقی است که نماینده‌ای به رئیس سازمان محیط زیست به صراحت اعلام کند که دل شما بیشتر از مردم جنوب کشور برای سگ‌ها و گربه‌ها می‌سوزد در حالی که هیچ وجدانی قبول نمی‌کند که ما حقوق حیوانات را کنار بگذاریم.

وی ضرورت ترویج مبانی محیط زیست را در قالب مدارس راه‌اندازی شده در این زمینه یادآور شد و تصریح کرد: قرار است امسال 60 مدرسه محیط زیست در کشور افتتاح شود و در کنار آن ما تلاش کردیم تا 35 کتاب درسی آموزش و پرورش را تغییر محتوا داده و به رویکرد آگاه‌سازی مناسب از محیط زیست سالم اقدام کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌ مردمی سازمان محیط زیست در پایان سخنان خود با مقایسه حادثه تلخ و تاسف‌بار اسیدپاشی در اصفهان و رفتار غیرانسانی با حیوانات و طبیعت گفت: همان طوری که همه ما از این رفتار متنفر بودیم باید اجازه ندهیم با حیوانات نیز رفتاری نامناسب و خلاف عقل و منطق انجام شود.