سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

53 کانون تب برفکی تحت کنترل است - خبر

 

 

53 کانون تب برفکی تحت کنترل است

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: بیش از 53 کانون بیماری تب برفکی از سال گذشته در استان اردبیل شناسایی شده و تحت کنترل است.

53 کانون تب برفکی تحت کنترل است

صادق صالحی از مهار بیماری تب برفکی و کنترل آن در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته امیدواریم مشکل تامین واکسن این بیماری در چند روز آینده به طور کامل برطرف شود.

وی با بیان اینکه بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های بومی ایران است که تقریبا همیشه می‌توان نشانه‌هایی از آن را به صورت اندمیک در دام‌ها مشاهده کرد، افزود: مهمترین عامل شیوع اخیر بیماری عدم همکاری برخی از دامداران در واکسیناسیون طرح‌های ضربتی بر علیه بیماری، ورود سویه‌های جدید ویروس بیماری به منطقه، کمبود واکسن در سطح کشور و از همه مهمتر افزایش خرید و فروش و نقل و انتقال بی‌ضابطه دام و عدم رعایت مقررات بهداشتی قرنطینه‌ای است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با اشاره به کاهش کانون‌های بیماری تب برفکی در سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن تعداد کانون‌های درگیر بیماری را جمعا 53 کانون عنوان کرد و از اقدام به موقع اداره کل از اعزام تیم بررسی به تمامی کانون‌های گزارش شده بیماری و انجام نمونه‌برداری خبر داد و افزود: با وجود مشکل در تامین به موقع واکسن با هماهنگی‌های انجام شده برنامه واکسیناسیون هدفمند در واحدهای پرخطر و متراکم آن از نظر جمعیت دامی انجام شد.

صالحی حجم عملیات مایه‌کوبی بر علیه بیماری تب برفکی در جمعیت دامی گوسفند و بز را بیش از یک میلیون و 770 هزار راس عنوان کرد و گفت: سال گذشته همچنین بیش از 318 هزار راس گاو و گوساله تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش‌ها کاهش و مهار بیماری در منطقه است و روز به روز شاهد کاهش بیماری در منطقه خواهیم بود ابراز امیدواری کرد با تجاربی که از مهار برخی از بیماری‌های دامی منطقه در سال‌های قبل داریم شاهد کاهش این بیماری باشیم که ایجاد نگرانی روانی در دامداران منطقه و بحرانی نشان دادن شرایط هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل افزود: کنترل و محدود کردن بیماری جز با حمایت و مشارکت دامداران و عشایر امکان‌پذیر نیست و انجام برنامه‌های بهداشتی و امنیت زیستی و قرنطینه‌ای از عوامل موثر در برنامه‌های کنترل و پیشگیرانه است.

صالحی عدم گزارش بیماری در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی حساس و با اهمیت نظیر کشت و صنعت و دامپروری مغان و مجتمع دامپروری پارس و سایر واحدهای نیمه صنعتی استان را از موفقیت‌های این اداره کل در کنترل بیماری دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی در عین حال از اجرای فاز بهاری واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دامی استان با توجه به نزدیک بودن آغاز کوچ بهاری عشایر در چند روز آینده در منطقه خبر داد.