جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

34 هزار تن گندم و کلزا در اردبیل خریداری شده است - خبر

 

 

34 هزار تن گندم و کلزا در اردبیل خریداری شده است

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با برداشت محصول کلزا و گندم در شمال استان اردبیل تاکنون 34 هزار تن از این دو نوع محصول در این مناطق خریداری شده است.

 

خبرگزاری فارس: 34 هزار تن گندم و کلزا در اردبیل خریداری شده است

 

عدیل سروی اظهار داشت: با خرید تضمینی این محصولات مشکلی در مراجعه زارعان و تحویل محصولات آنها وجود ندارد و تاکنون 10 هزار تن سویا و 24 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود‌: با سهل‌ترین روش کار خرید در مناطق مختلف انجام می‌شود تا بهای محصول گندم‌کاران و زارعان نیز به سرعت به حساب آنها پرداخت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل توسعه علم محور کشاورزی را بیان کرد و گفت: بدون علم حرکت کردن ظلمت است که نتیجه آن رکود و سقوط است و برازنده بخش کشاورزی نیست که بتواند بدون علم و پایه تحقیقی حرکت کند.

سروی استفاده از توانمندی‌های بخش دانشگاهی را در تولید محصولات متنوع زراعی و باغی بیان کرد و یادآور شد: آنچه که در این زمینه مهم و اثرگذار محسوب می‌شود خروجی کارهای تحقیقی و پژوهشی در حوزه تولید محصولات متنوع است و ما از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی استفاده می‌کنیم تا ارقامی را تولید کنیم که از کمترین خسارت و بیشترین بهره‌وری برخوردار باشند.

این مسئول از نصب چهار سامانه مقابله با تگرگ در مشگین‌شهر در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: نصب این دستگاه‌های مدرن می‌تواند زمینه خوبی را فراهم کند تا با هشدارهای به موقع جلوی مشکلات تگرگ به حداقل برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تهدید دیگر این حوزه را تغییر کاربری اراضی مرغوب کشاورزی به برخی ساخت و سازها بیان کرد و ادامه داد: تبدیل اراضی کشاورزی مرغوب به کاربری غیرکشاورزی ممنوع است و قطعاً دستگاه‌های انتظامی و قضایی با آن برخورد می‌کنند.

سروی در مورد پوشش بیمه‌ای محصولات زراعی و باغی نیز تصریح کرد: تنها 156 هکتار اراضی زراعی و 9 هزار هکتار باغات استان اردبیل تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند که علت کم بودن این رقم بی‌رغبتی زارعان و باغداران نسبت به پوشش بیمه‌ای به دلیل رقم پرداختی اندک است که با هماهنگی صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار است در این زمینه تجدید نظر جدی انجام شود.

وی با بیان اینکه پرداخت غرامت از 11 خرداد ماه آغاز شده و تا آخر خرداد ماه خسارت باغداران مشگین‌شهری و همچنین جنوب استان پرداخت می‌شود، عنوان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم 25 میلیارد تومان از این محل به باغداران پرداخت شود.

این مسئول با یادآوری اینکه پرداخت غرامت به خسارت‌دیدگان از محل خشکسالی نیز از چند روز آینده آغاز می‌شود، عنوان کرد: 80 درصد ارزیابی کارشناسان صندوق از اراضی دیم بیله‌سوار و گرمی تمام شده و تا 10 روز آینده پرداخت غرامت به زارعان منطقه آغاز می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل پرداخت تسهیلات پایین از محل صندوق توسعه ملی به استان اردبیل را یادآور شد و گفت: از این محل استان اردبیل رقم ناچیزی را تاکنون دریافت کرده، ولی ما در تلاش هستیم برای طرح‌های بزرگ از این محل منابع اعتباری تامین شود.

سروی در پایان متذکر شد: با توجه به اینکه استان اردبیل و شهرهای مختلف آن از مناطق کمتر توسعه یافته هستند باید از تسهیلات کم بهره بانکی با حداقل سود استفاده کنند تا سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه به یک وضعیت مناسب و مطلوب برسد.