جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

34 درصد اردبیلی‌ها مستعد فشار خون هستند - خبر

 

 

34 درصد اردبیلی‌ها مستعد فشار خون هستند

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: با اجرای طرح ملی کنترل فشار خون اقدامات لازم برای شناسایی و درمان مبتلایان به این بیماری کشنده و خاموش انجام می‌پذیرد.

34 درصد اردبیلی‌ها مستعد فشار خون هستند

بابک نخستین ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل اظهار کرد: طرح ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۲۵ تیرماه ادامه خواهد یافت.

وی افزود: در فاز اول این طرح آموزش، آمادگی نیروها و اطلاع‌رسانی انجام پذیرفت اما فاز عملیاتی آن از ۱۵ خرداد شروع شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه می‌یابد.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با بیان اینکه گروه هدف این طرح تمام افراد ۳۰ سال به بالا، زنان باردار بالای ۱۸ سال و افراد دارای مشکلات کلیوی هستند، افزود: کلیه خدمات مورد نظر به صورت رایگان در ایستگاه‌های سیار، خانه‌های بهداشت، مراکز درمانی و دیگر پایگاه‌های درنظر گرفته شده انجام می‌پذیرد.

وی یادآور شد: در استان اردبیل جمعیت مورد هدف شامل ۶۳۰ هزار نفر می‌باشند که ۷۰ درصد این جمعیت یعنی ۴۴۰ هزار نفر در مناطق شهری ساکن بوده و مابقی نیز در مناطق روستایی سکونت دارند.
 
استقبال ۵۰ درصدی اردبیلی‌ها از طرح ملی کنترل فشار خون

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل بیان کرد: تا کنون ۵۰ درصد از جمعیت هدف استان اردبیل از این طرح استقبال کردند و امیدواریم با آشناسازی مردم میزان استقبال عمومی نیز افزایش یابد.

وی تشریح کرد: ۲۲۱ ایستگاه فعال خارج از مراکز بهداشت، ۸۲۵ نیروی آموزش‌دیده فعال دولتی و خصوصی، ۱۳۰ پایگاه ثابت، ۲۱ مطب درمانی دولتی و خصوصی، ۱۶ داروخانه، ۱۷ بیمارستان و ۱۰ ایستگاه سلامت کارگری در طرح ملی کنترل فشار خون مشارکت می‌کنند.

نخستین به دیگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای پیشگیری از سایر بیماری‌ها اشاره کرد و افزود: در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیردار تلاش می‌شود که تا سال ۱۴۰۰ به میزان ۲۵ درصد از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش داده شود.

۳۴/۵ درصد اردبیلی‌ها مبتلا به فشار خون هستند

به گفته وی طبق آخرین آمار انجام پذیرفته در سال ۹۵، حدود ۳۴/۵ درصد اردبیلی‌ها مبتلا به فشار خون بوده و یا مستعد این بیماری هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: با آغاز طرح ملی کنترل فشار خون در اردبیل مشخص شد که حدود ۹/۵ درصد مردم از فشار خون بالای خود مطلع نیستند تا با آگاهی از این موضوع سریعا موارد کنترلی و درمانی را زیر نظر متخصصان انجام دهند.

وی از پیشرفت مطلوب برنامه‌های طرح ملی کنترل فشار خون در شهرستان کوثر خبر داد و افزود: با توجه به آمار بالای جمعیتی مرکز استان تاکنون سنجش فشار خون ۳۸ درصد افراد ساکن در شهرستان اردبیل انجام پذیرفته و با توجه به مدت زمان باقی‌مانده در تلاش خواهیم بود که جامعه آماری بیشتری از استان را در این طرح ملی شرکت دهیم.