جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

3.6 درصد از مساحت استان اردبیل را جنگل ها تشکیل می دهد - خبر

 

 

3.6 درصد از مساحت استان اردبیل را جنگل ها تشکیل می دهد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: 3.6 درصد از مساحت استان اردبیل را جنگل ها تشکیل می دهد.

3.6 درصد از مساحت استان اردبیل را جنگل ها تشکیل می دهد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: 3.6 درصد از مساحت استان اردبیل را جنگل ها تشکیل می دهد و 43 درصد از اراضی استان را نیز زمین های کشاورزی به خود اختصاص داده و نیاز است تمام تلاش خود را برای حفاظت از جنگل ها بکار گرفته و با برنامه ریزی های مدون و دقیق و کارشناسی شده از تخریب بی رویه آن جلوگیری کنیم.

وی افزود: 63 هزار هکتار جنگل فندقلو و منطقه خلخال در این استان سرمایه ملی است و اجرای برنامه های حفاظتی بویژه حفاظت و نگهداری از گونه درختی کمیاب اورس باید در جنگل های خلخال متمرکز شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در حال حاضر در دنیا فناوری پیشرفته ای به صورت الکترونیکی جنگل ها و منابع طبیعی را به دقت رصد می کند و با مانیتورینگ دقیق و حساب شده ای که انجام می دهد به خوبی می تواند میزان شوری خاک جنگل های فندقلوی اردبیل را محاسبه کند.

نیکشاد اظهار کرد: این امر گویای این واقعیت است که دیگر با روش های سنتی نمی توان از منابع طبیعی و جنگل ها حفاظت کرد ، البته در کنار تکنولوژی های پیشرفته فرهنگ عامه مردم در صیانت از منابع طبیعی کارساز است.

وی گفت: در بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی معتبر جهانی همچون فرانسه و آمریکا به صورت مستمر با برگزاری سمینارها و گردهمایی ها و تشکل های علمی به اهمیت و نقش جنگل های فندقلو تاکید فراوان می شود و این موهبت بزرگ علمی به عنوان یکی از مهم ترین رویشگاهها و ذخایر ژنتیک فندق جهان مورد توجه است در حالی که متاسفانه در داخل استان هر سال شاهد بی مهری ها و بی توجهی ها به حفاظ از این نعمت بزرگ خدادادی هستیم.

وی استان اردبیل را دارای پتانسیل های بسیار قوی در عرصه منابع طبیعی دانست و افزود: این استان با 56 درصد کاربری اراضی کشاورزی از جایگاه ممتاز کشوری برخوردار است.