سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

22 درصد شاغلان کشاورزی اردبیل را زنان روستایی تشکیل می‌دهند - خبر

 

 

22 درصد شاغلان کشاورزی اردبیل را زنان روستایی تشکیل می‌دهند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل گفت: در عرصه تولیدات کشاورزی 22 درصد از تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان را زنان توانمند تشکیل می‌دهند.

22 درصد شاغلان کشاورزی اردبیل را زنان روستایی تشکیل می‌دهند

عدیل سروی عصر امروز در مراسم گرامیداشت هفته زن و جشن میلاد دخت نبی مکرم اسلام در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 22.8 درصد از شاغلان بخش کشاورزی را زنان روستایی تشکیل می‌دهند که در زمنیه‌های پرورش زنبور عسل، بوقلمون، گوسفند داشتی، مرغ بومی، پرورش گل محمدی، کشت زعفران، کشت گیاهان دارویی، قارچ دکمه‌ای و صدفی، سبزی‌کاری، تولید ورمی کمپوست و... فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی در راستای حمایت از زنان روستایی با تشکیل هشت صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی با تعداد اعضای 260 نفر و با سرمایه 568 میلیون ریال بیش از پیش توانمندی‌های این قشر را افزایش داده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل گفت: در حال حاضر 10 تعاونی زنان روستایی در شهرستان‌ها با 650 نفر عضو فعال در عرصه خدمت‌رسانی فعالیت می‌کنند و مدیریت هماهنگی ترویج این سازمان با زیرپوشش قرار دادن زنان روستایی برای دوره‌های آموزشی و ترویجی و ارتقاء دانش و سطح آگاهی به حجم عملیات یک میلیارد نفر روز از سال 73 تاکنون دست یافته است.

سروی همچنین افزود: در اکثر کشورهای اروپایی و آسیایی به منظور تجلیل از زن روزی را انتخاب کرده‌اند و حتی قبل از انقلاب در ایران روز پنجم اسفندماه هر سال به نام روز سپندار نامگذاری شده بود که به معنای روز تجلیل مردان از زنان بود.

وی در پایان بیان کرد: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، فرزند آن بانوی اطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) بیستم جمادی‌الثانی مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان روز زن و آغاز هفته گرامیداشت مقام مادر نامگذاری کرد که در جهان اسلام نقطه عطفی در تجلیل از بانوان شایسته‌ای است که حضرت زهرا (س) را الگو و اسوه زندگی خود قرار می‌دهند.