سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

20 درصد آثار بخش اسلامی موزه ملی ایران مربوط به اردبیل است - خبر

 

 

20 درصد آثار بخش اسلامی موزه ملی ایران مربوط به اردبیل است

20 درصد آثار بخش اسلامی موزه ملی ایران مربوط به اردبیل است

به گزارش خبرگزاری صداوسیما نادر فلاحی افزود: در حالیکه استان اردبیل کمتر از 2 درصد خاک کشورمان را به خود اختصاص داده است بیش از 20 درصد از اشیای برجسته موزه اسلامی ایران باستان مربوط به استان اردبیل است.
وی گفت: این موضوع نشان دهنده غنای عمیق فرهنگی و تاریخی اردبیل و گویای نقش پررنگ اردبیل در تبیین مذهب شیعه به عنوان دین رسمی کشور در دوران صفویه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: با توجه به اینکه موزه‌ها ویترین میراث فرهنگی و تاریخی مناطق هستند ضروری است جایگاه موزه‌ها در بین مردم تبیین شود.
فلاحی با تاکید به اینکه موزه‌ها زبان گویای تاریخ ، تمدن و آداب و رسوم سنتی مردم هستند، تصریح کرد: در خود استان اردبیل برنامه‌ریزی گسترده برای کیفی سازی موزه‌ها و همچنین توسعه کمی در دستور کار است.
وی با اشاره به ضرورت راه اندازی موزه‌های تخصصی گفت: علاوه بر برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی ضروری است بخش خصوصی نیز در پیاده‌سازی موزه‌ها مشارکت داشته باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: راه‌اندازی چند موزه به ویژه در خانه‌های تاریخی برنامه ریزی شده و همچنین از مشارکت مجموعه‌داران در راه‌اندازی موزه‌ها حمایت می‌شود‌