رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

19 ژانویه روز همبستگی مسلمانان آذری زبان جهان - خبر

 

 

19 ژانویه روز همبستگی مسلمانان آذری زبان جهان

"19 ژانویه" مصادف است با سالروز شکسته شدن سد مرزهای ایران و شوروی سابق به دست مسلمانان آذری زبان علاقه مند به انقلاب اسلامی.

دین مبین اسلام در طول تاریخ از جذابیت وصف ناپذیری برخوردار بوده است. گرایش روزافزون پیروان ادیان دیگر به این دین مقدس دلیل روشنی بر این ادعاست.

در قرن اخیر تنها انقلابی که برگرفته از آموزه های انسان ساز دین مبین اسلام به وقوع پیوست ، انقلاب اسلامی ایران بود که در 22 بهمن 1357 با رهبری پیامبر گونه امام خمینی (ره) به وقوع پیوست  و نه تنها ملت های مسلمان منطقه بلکه نگاه کل آزادیخواه جهان را به سوی خود جلب کرد.

تأثیر انقلاب اسلامی در بین مردمان مناطق مسلمان نشین شوروی سابق که اشتراکات فرهنگی و تاریخی زیادی با ایران داشتند دو چندان بود. نمود عینی این عشق و علاقه به دنبال متزلزل شدن پایه های نظام کمونیستی شوروی خود را نشان داد.

24 سال پیش و در دی ماه سال 1368 هزاران آذری در هوای سرد زمستان کنار ارس ایستاده بودند و ندای الله اکبر و لا اله الا الله سر می دادند تا اینکه ساعت 10 صبح روز 19 ژانویه  1989میلادی نیروهای روس از شدت ازدحام کنار رفتند و آذری های مشتاق به مانند یک لشگر عظیم به یکباره سیم خاردارها را برداشته و وارد خاک ایران شدند.

در این حادثه عشق مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به انقلاب اسلامی ایران با هجوم به مساجد و زیارت پرچم های عزاداری امام حسین (ع) و تهیه قرآن کریم در حد اعلی تجلی یافت.

بی تردید مردمی که پس از 70 سال تبلیغات ضد دینی و ضد ایرانی، اصالت و هویت خود را حفظ کند و وطن تاریخی خود را فراموش نکند، کار بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام داده است که نباید فراموش شود.

بنابراین شایسته است 19 ژانویه به عنوان بزرگترین حادثه تاریخ آذربایجان بنام روز «آذری های مسلمان جهان» و روز بازیابی هویت نسل آذری اعلام و با ثبت در تاریخ همه ساله پاس داشته شود.

عشق و علاقه مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به انقلاب اسلامی هم اکنون نیز همچنان با حرارت جریان دارد و حضور پرشور مردم در مراسم شب قدر، مجالس پر رونق عزاداریهای دهه محرم ، نمازهای جماعت و مقابله با قانون شیوع بد حجابی در جمهوری آذربایجان به عشق و علاقه را اثبات می کند.