سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

۹۳.۵ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد - خبر

 

 

۹۳.۵ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد

رییس اداره هواشناسی خلخال گفت: در هفت ماه امسال ۹۳.۵ درصد از بارندگی سالانه این شهرستان محقق شده است.

۹۳.۵ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد

فرامرز فرض‌الله‌پور افزود: در حالی که میانگین بارندگی‌های سالانه این شهرستان ۳۶۶ میلیمتر است، در هفت ماه سال جاری ۳۴۲.۴ میلیمتر برف و باران در این منطقه باریده که این میزان نسبت به میانگین بارندگی نیمه اول خلخال در بلند مدت ۳۲ ساله نیز که ۱۶۱ میلیمتر است، افزایش قابل توجهی دارد.

وی اظهارداشت: در هفت ماه سال گذشته مجموع بارندگی‌های خلخال ۱۶۳.۷ میلیمتر در این شهر به ثبت رسیده ، در حالی که مجموع بارندگی‌های هفت ماه اول امسال ۳۴۲.۴ میلیمتر است که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۵۲ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تابستان امسال پربارش‌ترین تابستان در ۱۰ سال گذشته بوده است، گفت: شهریورماه امسال ۳۵.۹ میلیمتر باران در این شهر باریده که در مقایسه با میزان بارش‌های باران ۵.۲ میلیمتری آخرین ماه تابستان سال گذشته هفت برابر افزایش نشان می‌دهد.

او افزود: میزان بارندگی مهرماه امسال نیز نسبت به مهرماه سال قبل افزایش داشته و در حالی که در اولین ماه پاییز سال قبل میزان بارندگی خلخال ۳۰.۳ میلیمتر بوده این میزان در مهرماه امسال با هفت درصد افزایش به ۳۲.۶ میلیمتر رسیده است.

او تشریح کرد: بارندگی‌های بهار ،تابستان واولین ماه پاییز امسال که در نوع خود در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه است موجب فراوانی آب در مناطق مختلف این شهرستان ،پرآبی رودخانه‌ها ،چشمه‌ها و منابع آبهای سطحی و همچنین سفره‌های آب زیرزمینی منطقه شده است.