سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

۸۰۰ روستا در استان اردبیل با مشکل آب آشامیدنی مواجه است - خبر

 

 

۸۰۰ روستا در استان اردبیل با مشکل آب آشامیدنی مواجه است

مدیر عامل آب و فاضلاب استان اردبیل گفت: از ۱۷۰۰ روستای استان اردبیل تعداد ۸۰۰ روستا با مشکل آب آشامیدنی مواجه است.

۸۰۰ روستا در استان اردبیل با مشکل آب آشامیدنی مواجه است

فرامرز بهنژاد عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد روستاهای استان اردبیل از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند که این شرایط نسبت به اوایل انقلاب که زیر ۵ درصد مردم از آب آشامیدنی بهره مند بودند و مردم از راه‌های دور آب مورد نیاز خود را تأمین می‌کردند پیشرفت‌های چشمگیر و بسیار بالایی کرده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ در صد جمعیت شهری و ۸۰ درصد روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و این امر یک نوع توقعی در مردم ایجاد کرده است که البته توقع به جایی است و این تمامی این پیشرفت‌ها بخاطر بالا رفتن تلاش‌ها و خدماتی بوده که بعد از انقلاب صورت گرفته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تصریح کرد: بحثی که در این میان مطرح است پرداختن به مساله مهم سد است، در اوایل انقلاب ما سدی نداشتیم یعنی آب که از منابع چشمه یا چاه تأمین می‌شد حالت میان مدت داشت، به طور مثال در منطقه‌ای از اردبیل که در ۶۰ متر حفر چاه به آب می‌رسیدیم اکنون در آن منطقه در ۱۲۰ متر به آب می رسیم ولی تأمین آب آشامیدنی سالم از سد این مشکلات را ندارد و پایدار است و باعث حفظ منابع زیر زمینی نیز می‌شود.

بهنژاد با اشاره به وجود مشکلات آب شرب در برخی از مناطق استان تصریح کرد: ما در استان در شهرستان بیله سوار روستایی داریم به نام نظر علی بلاغی که اصلاً آب ندارد و چشمه‌ای که در گذشته آب آشامیدنی این روستا و روستای همجوار را تأمین می‌کرد به علت اختلاف دو روستا و خشکسالی آن هم خشک شده و ما مجبوریم آب اهالی این روستا را با تانکر آب رسانی سیار تأمین کنیم که این شرایط برای اهالی روستا بسیار سخت است.

وی با اشاره به انشعابات غیر قانونی در حوزه آب گفت: متأسفانه در روستاهای استان اردبیل انشعابات غیر قانونی و غیر مجاز بسیار گسترش یافته است که این عامل در تشدید مشکل آب روستایی خیلی تأثیرگذار است.