سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

۶۰ طرح پژوهشی ویژه غلات در استان اردبیل در حال اجراست - خبر

 

 

۶۰ طرح پژوهشی ویژه غلات در استان اردبیل در حال اجراست

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: هم‌اکنون ۶۰ طرح تحقیقاتی و پژوهشی ویژه تولید بذر غلات با هدف استفاده از دانش و فناوری روز در این استان در حال اجراست.

۶۰ طرح پژوهشی ویژه غلات در استان اردبیل در حال اجراست
خلیل نیکشاد گفت: هم‌اکنون طرح‌های پژوهشی دقیقی در زمینه تولید بذر غلات در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در منطقه آراللوی در دست اجراست.
 
وی تحقق جهش تولید و خودکفایی در تولید محصول بویژه در زمینه غلات را منوط به اجرای طرح‌های پژوهشی مبتنی بر شرایط اقلیمی و خاک کشور دانست و افزود: امسال ۲۰۰ هکتار از اراضی در اختیار جهاد کشاورزی استان به کشت ریزغلات تحقیقاتی برای تولید محصول با دانش روز و بومی رفته است.
 
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خواستار حمایت دولت از اجرای طرح‌های تحقیقاتی تولید بذرغلات شد و اظهارداشت: در مرکز تحقیقات کشاورزی اردبیل ۱۵ فقره طرح در زمینه تولید گندم و غلات آبی و ۶ فقره طرح در زمینه تولید غلات دیم مناطق سردسیری در حال طی مراحل تکمیلی است.
 
وی اضافه کرد: بقیه طرح‌های تحقیقاتی تولید بذر غلات استان نیز که شامل ۲۰ طرح پژوهشی مربوط به تولید بذر غلات دیم و ۱۹ فقره طرح مربوط به تولید بذر غلات آبی مناطق گرمسیری است، هم‌اکنون مراحل علمی و عملی خود را در منطقه گرمسیری استان و در سایت تحقیقاتی مغان در شمال استان اردبیل طی می‌کند.
 
نیکشاد همچنین گفت: استان اردبیل یکی از سایت‌ها و قطب‌های مهم تحقیقات در زمینه تولید بذر غلات کشور به شمار می‌رود به طوری که از ۵۲ رقم بذر گندم رونمایی شده در کشور ۲۲ مورد در استان اردبیل تولید شده است.
 
وی بهره‌وری آب را در اجرای طرح‌های پژوهشی مربوط به غلات مهم دانست و اضافه کرد: با توجه به بروز تنش خشکسالی در اواخر فصل تولید گندم، بیشتر طرح‌‎های پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در این محور متمرکز شده است.