جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

۵۵ تن نسترن وحشی در خلخال برداشت شد - خبر

 

 

۵۵ تن نسترن وحشی در خلخال برداشت شد

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از برداشت بیش از ۵۵ تن گیاه دارویی از نوع نسترن وحشی (گیلدیک) از کوهستان‌ها، مزارع و باغات این شهرستان خبر داد.

۵۵ تن نسترن وحشی در خلخال برداشت شد

بهبود علیزاده افزود: برداشت محصول نسترن وحشی از کوهستان‌ها ،باغات و مزارع مستعد رویش این گیاه دارویی از شهریورماه در مناطق مختلف این شهرستان آغاز و تا کنون بیش از  ۵۰ تن نسترن وحشی برداشت شده است.

وی با بیان اینکه استقبال مردم از مصرف این میوه وحشی در سال‌های اخیر موجب افزایش سطح محصول و برداشت قابل توجه آن از رویشگاه‌های نسترن وحشی در مناطق مختلف شده ، گفت: بوته‌ها و درختان قد کوتاه این میوه وحشی به صورت خودرو در کوهستان‌ها، مزارع و حاشیه باغات این شهرستان رشد می‌کنند که علاوه بر مصرف میوه ، کاربردهای دیگری نیز از جمله استفاده دیوار حفاظتی برای جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و احشام  به داخل مزارع و باغ های میوه دارد.

او اظهارداشت: بدلیل تیغ‌دار بودن شاخه درختان میوه نسترن وحشی علاوه بر استفاده خوراکی از این میوه در بین مردم، برخی از باغداران اقدام به تکثیر درختان نسترن وحشی در حاشیه باغات خود جهت استفاه از آن برای حفاظت از باغ‌های خود می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال عامل مهم در افزایش تولید این محصول در سال جاری را بارندگی‌های مناسب بهار امسال اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی بهار و تابستان امسال میزان تولید این محصول نیز افزایش یافته است.

خلخال فاقد کارخانه و یا کارگاه مکانیزه فرآوری و بسته‌بندی این محصول کشاورزی با خواص درمانی و دارویی بوده و اهالی روستاها فرآوری نسترن وحشی را بصورت سنتی و با پهن کردن آن در پشت‌بام خانه‌ها انجام می‌دهند.