جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

۵۱ تالاب و رودخانه در استان اردبیل ارزش زیستگاهی دارند. - خبر

 

 

۵۱ تالاب و رودخانه در استان اردبیل ارزش زیستگاهی دارند.

رییس اداره محیط زیست استان اردبیل گفت: تالابها و رودخانه ها از سرمایه های با ارزش در هر منطقه محسوب می شوند که حفظ و نگهداری این عرصه های آبی بسیار مهم و ارزشمند خواهد بود.

۵۱ تالاب و رودخانه در استان اردبیل ارزش زیستگاهی دارند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یوسف مهدی زاده گفت: در استان اردبیل ۶۴ عرصه آبی و تالابی شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۵۱ تالاب از نظر وضعیت اکولوژیکی و حضور گونه‌های متعدد جانوری و گیاهی دارای ارزش زیستگاهی بوده و مورد پایش قرار می‌گیرند.
 
وی ارس، بالیخلو و قزل اوزن را از رودخانه های مهم استان عنوان کرد و افزود: سدهای مهم استان از جمله سد سبلان و سد یامچی و سد کیوی بر روی این رودخانه ها احداث شده اند که بخش اعظمی از آب شرب و کشاورزی استان از آب پشت این سدها تامین می شود.
 
رییس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه رشد روز افزون جمعیت و گسترش شهرها عملا امکان بکر و دست نخورده ماندن طبیعت را از انسانها صلب کرده است افزود: انسان امروزی در راستای توسعه کشورها و شهرها ناگزیر به احداث سازه ها ، ایجاد امکانات برای دستیابی به رفاه و آسایش است و مجبور به مداخله در طبیعت و دستکاری و حذف برخی از عناصر از طبیعت پیرامون خود می باشد.
 
یوسف زاده تصریح کرد: در صورتی که این مداخله با مطالعات دقیق و کارشناسی شده و ارزیابی اثرات محیط زیستی و وضعیت آبزیان و حق آبه رودخانه ها و... صورت گیرد حیات محیط زیست نیز در کنار توسعه شهرها و کشورها به مخاطره نخواهد افتاد.
 
وی به وضعیت رودخانه بالیخلو چای نیز اشاره کرد و گفت: وجود جریان کم آب حداقل مورد نیاز برای حیات رودخانه و ساخت و سازهای صورت گرفته در حریم و روی این رودخانه باعث بروز مشکلات زیست محیطی و بهداشتی و ایجاد نارضایتی برای ساکنان اطراف این رودخانه گردیده است.