جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

۴۰ درصد واحد‌های تعطیل شده اردبیل قابل احیا هستند - خبر

 

 

۴۰ درصد واحد‌های تعطیل شده اردبیل قابل احیا هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: ۴۰ درصد واحد‌های تولیدی استان اردبیل که تطعیل و نیمه فعال شده‌اند، قابل احیا و بازگشت به چرخه فعالیت هستند.

۴۰ درصد واحد‌های تعطیل شده اردبیل قابل احیا هستند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان  رامین صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: سازمان صمت از ابتدای امسال پایش واحد‌های تولیدی را آغاز کرده به طوری که یک هزار و ۱۴۶ پروانه صادر شده برای راه‌اندازی مجموعه‌های صنعتی مورد مراقبت و نظارت است به طوری که ۶۵ درصد این واحد‌های دارای مجوز و پروانه فعال بوده و به کارآیی خود ادامه می‌دهند.

او افزود: ۳۵ درصد واحد‌ها تعطیل شده که ۴۰ درصد آن‌ها قابل احیاست، به دلیل آنکه خط تولید این واحد‌ها سرجای خود بوده و تنها به دلیل مشکلات اداری، حقوقی و بانک‌ها تعطیل شده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ادامه داد: ۱۵۸ واحد در استان اردبیل تعطیل است که قرار بوده ۷۵ واحد در سالجاری احیا شود که تاکنون از این تعداد ۳۴ واحد فعال شده و امکان بازگشت آن‌ها به چرخه تولید با اشتغال ۴۳۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۲۶۵ میلیارد تومان فراهم آمده است.

صادقی گفت: ۴۴۱ طرح به مرحله اجرا رسیده و یا فاز عملیاتی این واحد‌ها شروع شده که ۱۰۰ واحد به عنوان واحد پیشران در سفر رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

او افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مجموع ۱۵ واحد در سفر استانی رئیس جمهور افتتاح خواهد شد که شامل کارخانه کامیون‌سازی مشگین‌شهر، واحد تولید میوه‌جات منجمد، فاز دوم مجتمع آرتاویل تایر، واحد تولیدی آرتاویل تایر، اسباب‌بازی و پوشاک است.

صنایع تبدیلی معدنی در اردبیل راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در بخش معدن و ۶ پهنه معدنی قابل برداشت کار‌های خوبی در سال‌های اخیر انجام شده که اخیرا نشستی را با معاون معدنی وزیر داشتیم تا استخراج از این معادن در سال‌های آینده نهایی شود.

صادقی ورود شرکت‌های بزرگ معدنی کشور را در مطالعات و اکتشاف معدنی این استان یادآور شد و افزود: هم در جنوب و هم شمال این استان مواد معدنی باارزشی، چون مس، طلا و مولی‌بدن یافت شده است که قرار است هفته آینده در مشگین‌شهر جلسه‌ای برای جذب سرمایه‌گذار با هدف ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در این حوزه برگزار شود.

او تصریح کرد: تا پایان امسال مقدمات احداث کارخانه فرآوری و تبدیلی این مواد معدنی باارزش و فلزات ارزشمند فراهم خواهد شد تا اشتغال و فرصت تولید با ارزش افزوده بیشتر فراهم آید.

وزن کالا‌های صادراتی کاهش یافته است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در ادامه بیان کرد: پارسال ۱۱۲ میلیون دلار صادرات کالا از استان اردبیل انجام شده که از لحاظ ارزش ریالی این میزان صادرات ۱۵۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

صادقی ادامه داد: با توجه به افزایش صادرات محصولات صنعتی و سنگین همچون آهن و فولاد از لحاظ وزن با کاهش رقم صادراتی روبرو هستیم، اما ارزش ریالی صادرات محصولات استان اردبیل به مراتب بالا رفته به طوری که هم اکنون شیشه، آئینه، فولاد، محصولات پلاستیکی، شیرینی‌جات و سیب زمینی از گمرکات استان اردبیل صادر می‌شود.

او افزود: واردات استان اردبیل نیز اغلب مواد اولیه کارخانجات و واحد‌های تولیدی است که نمونه آن ام‌دی‌اف خام، ماشین‌آلات و قطعات لوازم یدکی کارخانجات است که با توجه به شرایط اقتصادی زمینه برای تقویت تولید فراهم آمده است.