جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

۳۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی اردبیل صرفه‌جویی شد - خبر

 

 

۳۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی اردبیل صرفه‌جویی شد

مدیر آب و خاک و امور فنی ، مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار ۳۶۷ میلیون متر مکعب آب کشاورزی این استان صرفه‌جویی شد.

۳۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی اردبیل صرفه‌جویی شد
شهروز ملاطفی‌نیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: شبکه‌های آبیاری اجرا شده ۷۲ هزار و ۱۲۷ هکتار است که ۴۲ هزار و ۴۳۵ هکتار از اراضی با عنوان مهار آب‌های مرزی اخیراً اجرا شده و در دست اجرا می‌باشد.
 
او افزود: ۳۵ هزار و ۶۹۲ هکتار نیز توسط جهاد کشاورزی استان در سال‌های گذشته اجرا شده و این طرح‌ها افزایش عملکرد به میزان ۲۰۳ هزار تن و بازگشت سرمایه به میزان ۵۰۷۸ میلیارد ریال را به همراه داشته است.
 
وی ادامه داد: جهاد کشاورزی استان ۱۸ هزار و ۱۳۲ هکتار شبکه آبیاری در دست اجرا دارد که امسال در صورت تامین اعتبار موردنیاز ۱۲ هزار هکتار و مابقی در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید ، علاوه بر این ۲۰ هزار و ۳۶۲ هکتار شبکه آبیاری مطالعه شده آماده اجرا ، در دست مطالعه و طراحی می‌باشد که در ۲ سال آینده اجرا خواهد شد.
 
وی گفت: ۵۲ هزار هکتار شبکه آبیاری در اراضی مغان شامل شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار و اراضی کشت و صنعت پارس مغان به صورت کانال روباز اجرا شده که این طرح باعث افزایش عملکرد به میزان ۱۴۳ هزار تن ، بازگشت سرمایه به میزان ۳۵۷۰ میلیارد ریال و صرفه‌جویی در مصرف آب به میزان ۱۶۸میلیون متر مکعب شده است.
 
استان اردبیل با مساحت ۱۷ هزار و ۹۵۳ کیلومتر مربع دارای مساحت اراضی مستعد ۷۹۱ هزار و ۱۹۹ هکتار است که از این میزان مساحت ۲۷۰ هزار و ۵۴ هکتار تحت کشت آبی بوده و ۵۲۱ هزار و ۱۴۵ کتار به صورت کشت دیم می‌باشد.