جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

۳۰ درصد اشتغال اردبیل در بخش کشاورزی است - خبر

 

 

۳۰ درصد اشتغال اردبیل در بخش کشاورزی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل گفت: در حال حاضر سهم اشتغال بخش کشاورزی استان ۳۰ درصد است که بالاترین سهم را در بین گروه‌های توسعه‌ای دارد.

۳۰ درصد اشتغال اردبیل در بخش کشاورزی است

خلیل نیکشاد اظهار کرد: کشاورزی اردبیل بخش پیشران و موتور محرکه توسعه استان به حساب می‌آید که بیشترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در این حوزه است.

وی تأثیر مستقیم تولیدات کشاورزی را در تغییر الگوی زندگی مردم و همچنین درآمدهای اقتصادی و تأمین امنیت غذایی یادآور شد و تصریح کرد:‌ اردبیل نقش ممتازی را در تولید محصولات متنوع کشاورزی دارد و این بخش مردمی‌ترین حوزه در اقتصاد استان و حتی کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل گفت: بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی این استان که در حوزه کشاورزی و اشتغال شکل‌ گرفته در زراعت، باغبانی و صنایع تبدیلی و تکمیلی است که قطعا این توانمندی رو به افزایش است.

اردبیل ظرفیتی بی‌نظیر در تولید و عرضه محصولات استراتژیک
نیکشاد به پتانسیل اردبیل در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: استان با داشتن ۷۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد که ۵۱۵ هزار هکتار آن دیم، ۲۲۵ هزار هکتار آن آبی و ۳۹ هزار هکتار آن باغات است، در سطح کشور با داشتن سه دشت مستعد ظرفیتی بی‌نظیر در تولید و عرضه محصولات استراتژیک است.

وی به اقلیم متنوع دشت اردبیل، مشگین‌شهر و مغان اشاره کرد و ادامه داد: در این سه دشت آب و هوای سردسیری، معتدل و گرمسیری را شاهد هستیم، به طوریکه ۱۲۰ هزار بهره‌بردار عرصه کشاورزی سالانه ۴.۵ میلیون تن محصولات را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.