سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی خلخال به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت - خبر

 

 

۲۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی خلخال به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با اجرای برنامه‌های ترویجی سطح زیرکشت گیاهان دارویی در این شهرستان به بیش از ۲۳۰ هکتار رسیده است.

۲۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی خلخال به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

محمد شاد خاطر افزود: با توجه به شرایط جوی و اقلیمی مناسب منطقه خلخال از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا ، تنوع گونه‌های گیاهی ، وجود مراتع گسترده و کوهستانی بودن شهرستان برای کشت و پرورش انواع گیاهان دارویی اقدات اخیر مدیریت جهاد کشاورزی در برگزاری دوره‌های آموزش کشت و پرورش گیاهان دارویی نتیجه‌بخش بوده و این کار منجر به توسعه کشت و پرورش گیاهان دارویی و اشتغال بیش از ۳۰۰ نفر در این بخش شده است.

وی اظهارکرد: ۲۳۵ هکتار از اراضی مستعد کشاورزی خلخال زیرکشت و پرورش انواع گیاهان دارویی از جمله زعفران ،گل محمدی ،خاک شیر ، آویشن ، رزماری و بالنگوی شهری رفته و مدیریت جهاد کشاورزی برای افزایش ۱۰۰ هکتار به مجموع ۲۳۵ هکتار قبلی برای سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

او گفت: برای راه‌اندازی سایت‌های الگویی گیاهان دارویی از جمله ایجاد ۱۱۰ هکتار مزرعه گل محمدی ، ایجاد باغ دیم و کاشت نهال بادام تلخ ، سنجد و زیتون در اراضی شیب‌دار ،ایجاد مزرعه الگویی تولید زرشک بی‌دانه و نیز باغ‌های جدید متناسب با نیاز بازار کشاورزی تلاش می‌شود.

شاد خاطر افزود: ترویج و تقویت کشت و تولید گیاهان دارویی ، نوسازی و تقویت مراکز خدمات کشاورزی هشجین و کلور و نیز دهستان برندق به عنوان از مناطق مستعد تولید گیاهان دارویی در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی خلخال قرار گرفته است.

وی راه‌اندازی نمایشگاه دائمی عرضه و فروش گیاهان دارویی ، اجرای طرح یاوران تولید ، تقویت برنامه‌های آموزشی و ترویجی و برگزاری دوره‌های پرورش گیاهان دارویی برای مجریان و متقاضیان اجرای طرح‌های تولید گیاهان دارویی با استفاده از ظرفیت مرکز تحقیقات کشاورزی استان اردبیل را از قدامات در دست اجرا برای افزایش سطح تولید گیاهان دارویی و افزایش درآمد دست‌اندرکاران بخش تولید گیاهان دارویی این منطقه ذکر کرد.