جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

۲۰۰ هزار راس دام در استان اردبیل هویت‌دار شد - خبر

 

 

۲۰۰ هزار راس دام در استان اردبیل هویت‌دار شد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از هویت‌گذاری ۲۰۰ هزار راس دام در این استان خبر داد.

۲۰۰ هزار راس دام در استان اردبیل هویت‌دار شد

نوبخت اژدری افزود: از این تعداد ۱۲۵ هزار و ۸۶ راس دام سنگین (گاو ، گاومیش و شتر)  و ۱۷۰ هزار و ۷۲۷ راس دام سبک (گوسفند و بز) پلاک‌کوبی و هویت‌گذاری شده که از وضعیت نسبتا مناسبی در بین استان‌ها برخوردار است.

وی افزود: اجرای پروژه هویت‌گذاری دام‌های سبک و سنگین استان از طریق عقد تفاهم‌نامه بین مرکز اصلاح نژاد دام کشور با مجریان مرکزی و نیز اتحادیه دامداران ، اتحادیه امور عشایری ، اداره کل دامپزشکی استان و ماموران آموزش‌دیده در حال اجرا می‌باشد.

 به گفته او ، با ثبت اطلاعات دامداران در سامانه جامع مرکز یک کد گله اختصاصی و شناسه یکتای واحد به هر دامدار اختصاص یافته و تمام دام‌های پلاک‌کوبی شده و با این کد گله ثبت و شناسایی و قابل ردیابی می‌باشند.

وی ادامه‌داد: اردبیل جزو اولین استان‌های آغازگر اجرای این پروژه در کشور بوده و با برگزاری سه دوره آموزشی یک تا سه روزه ، پس از برگزاری آزمون برای ۱۰۰ نفر از کارشناسان استان گواهی پایان دوره صادر شد که با عقد قرارداد با مجریان استانی و دریافت کد دسترسی به سامانه جامع مرکز فعال شده و برای ۷۰ نفر اشتغال‌زایی صورت گرفته است.

بر اساس اطلاعیه سازمان دامپزشکی کشور با هدف رصد و پایش کالاهای تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی صدور گواهی حمل بهداشتی - قرنطینه‌ای برای تردد دام منحصرا برای دام‌های دارای پلاک ۱۵ رقمی صورت گرفته و تمام کشتارگاه‌های دام نیز موظف به ثبت شماره پلاک دام‌های کشتاری در سامانه مربوطه هستند.