سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

۱۹۸ مورد بازرسی در ۹ ماهه نخست سال از مراکز عرضه لوازم خانگی در اردبیل - خبر

 

 

۱۹۸ مورد بازرسی در ۹ ماهه نخست سال از مراکز عرضه لوازم خانگی در اردبیل

مدیرکل استاندارد استان اردبیل از ۱۹۸ مورد بازرسی و نظارت برچسب انرژی در ۹ ماهه نخست سال از مراکز عرضه لوازم خانگی در استان اردبیل خبر داد.

۱۹۸ مورد بازرسی در ۹ ماهه نخست سال از مراکز عرضه لوازم خانگی در اردبیل
هاشم علایی مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: در راستای نظارت بر کنترل نصب و اصالت رتبه‌های مندرج بر روی برچسب انرژی تعداد ۱۹۸ مورد بازرسی در ۹ ماهه امسال از مراکز عرضه لوازم خانگی توسط کارشناسان اداره کل و بازرسان شرکت‌های خصوصی تایید صلاحیت شده انجام گرفته است.
 
او افزود: یکی از الزامات سازمان ملی استاندارد در زمینه تجهیزات انرژی‌بر خانگی از جمله یخچال، کولرآبی، اجاق گاز، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و سایر محصولات نصب برچسب انرژی روی این محصولات است.
 
مدیرکل استاندارد استان اردبیل بیان کرد: در جریان این بازرسی ها، تعداد ۱۳۸ مورد مطابقت برچسب انرژی، ۱۰ مورد جعل رتبه انرژی و ۵۰ وسیله خانگی نیز فاقد برچسب انرژی شناسایی شده است.
 
به گفته علایی پس از انجام بازرسی‌ها و تایید تخلف، بر اساس روش اجرایی، ضمن اطلاع رسانی به اداره کل استاندارد استان محل تولید فرآورده، از فروشندگان تعهد جمع آوری نیز گرفته می‌شود.
 
او به مصرف کنندگان لوازم خانگی برقی توصیه کرد: در هنگام خرید حتماً به برچسب انرژی و رده آن توجه ویژه کنند، زیرا کالا‌هایی با رتبه‌های انرژی پایین، موجب افزایش هزینه‌های برق مصرفی در سبد خانوار می‌شود و بر این اساس ضروری است که مصرف‌کنندگان با استفاده از لوازم برقی با رتبه A و B، در هزینه‌های برق مصرفی صرفه‌جویی کنند.
 
مدیرکل استاندارد استان اردبیل همچنین به مردم توصیه کرد در هنگام خرید محصولات خانگی برقی با ارسال کد ۱۰ رقمی درج شده زیر علامت استاندارد به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ به صورت رایگان از اصالت کالا اطمینان حاصل کنند.