جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

۱۸۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور تحصیل می‌کنند - خبر

 

 

۱۸۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور تحصیل می‌کنند

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: این دانشگاه ۱۷۶ آموزشکده و دانشگاه در کشور دارد که ۱۸۰ هزار دانشجو در این مراکز مشغول تحصیل هستند.

۱۸۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور تحصیل می‌کنند
ابراهیم صالحی عمران روز یکشنبه در دیدار با استاندار اردبیل با بیان اینکه دوره‌های مختلف کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در این دانشگاه دایر است، تعداد رشته‌های کاردانی این دانشگاه را ۹۰ مورد و رشته‌های کارشناسی را  ۶۰ مورد عنوان کرد.
 
وی با اشاره به اینکه هدف عمده دایر کردن این رشته‌ها تربیت نیروهای متخصص، کارآفرین و ماهر برای ورود به بازار پس از فارغ‌التحصیلی است، افزود: این دانشگاه دنبال تربیت نیروی پشت میز نشین نبوده و تلاش می‌شود با تربیت نیروهای ماهر و متخصص زمینه خوداشتغالی برای جوانان فراهم شود.
 
وی اظهارداشت: امسال ۱۲۰ هزار ظرفیت در این دانشگاه ایجاد شده و ۸۰ هزار نفر به آن هدایت شده است.
 
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیان کرد: در سال جاری میزان استقبال از رشته‌های کاردانی این دانشگاه ۱۰ درصد افزایش یافته و انتظار می‌رود این استقبال بیش از پیش باشد.
 
وی همچنین با اشاره به فعالیت سه آموزشکده فنی و حرفه‌ای پسران و دختران در اردبیل و مرکز خلخال گفت: ۲ هزار و ۲۰۰  دانشجو در رشته‌های متعدد کاربردی در این مراکز مشغول تحصیل هستند.
 
صالحی عمران افزود: این دانشگاه تلاش می‌کند رابطه بین آموزش و بازار کار را بیشتر کرده و با انعقاد تفاهم نامه‌هایی با دستگاه‌های اداری و آموزشی در راستای تجهیز دانشگاه‌ها و توسعه رشته‌ها در استان گام بردارد.
 
استاندار اردبیل هم در این نشست با اشاره به رشد صنعت در استان گفت: با  احداث و در حال ساخت بودن واحدهای صنعتی در استان در آینده نزدیک نیاز به توسعه رشته‌های کاربردی دانشگاهی بیشتر شده و لازم است در داخل استان برنامه‌ریزی‌ها در این خصوص گسترش می‌یابد.
 
اکبر بهنامجو توسعه رشته‌های دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را از جمله الزامات تربیت نیروهای ماهر برشمرد و اضافه کرد: در این خصوص لازم است هماهنگی‌های لازم با واحدهای بزرگ صنعتی استان برای ارائه مهارت‌های عملی به دانشجویان این دانشگاه انجام شود.