جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

۱۰ میلیارد ریال برای مرمت مدرسه پورسینا اردبیل هزینه شد - خبر

 

 

۱۰ میلیارد ریال برای مرمت مدرسه پورسینا اردبیل هزینه شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: برای مرمت و بازسازی مدرسه پورسینا و تبدیل آن به موزه صفویه شناسی ۱۰ میلیارد ریال هزینه شد.

۱۰ میلیارد ریال برای مرمت مدرسه پورسینا اردبیل هزینه شد

نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: در راستای توسعه موزه‌ها در استان و تبدیل اردبیل به شهر موزه‌ها مرمت و تبدیل مدرسه پورسینا به موزه صفویه‌شناسی جزو اولویت‌ها قرار گرفته و برای این موضوع تاکنون ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

او افزود: برای تکمیل اقدامات مرمتی در این بنا نیاز به ۵ میلیارد ریال اعتبار است تا با اتمام و بهره‌برداری از طرح زمینه برای راه‌اندازی موزه صفویه‌شناسی در این مدرسه فراهم شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به اقدامات انجام شده در این مدرسه گفت: مرمت و بازسازی لمبه‌کوبی زیر سقف کلاس‌ها و راهروها، خارج کردن بند‌های فرسوده دیوار‌های آجری کلاس‌ها و راهرو همراه با تمیز کردن آجر‌ها و اجرای بندکشی بخشی از این اقدامات است.

فلاحی خارج کردن بند فرسوده سنگ ازاره کلاس‌ها و بندکشی، زنگ‌زدایی، سمباده‌کشی و رنگ‌آمیزی نرده‌های فلزی، مرمت و رنگ‌آمیزی پنجره‌های چوبی و رنگ‌آمیزی نرده‌ها و پنجره‌های چوبی را از دیگر اقدامات مرمتی در این بنا عنوان کرد.

او مساحت این پروژه را ۷۵۰ مترمربع دانست و بیان کرد: تاکنون اجرای طرح بازسازی و مرمت مدرسه پورسینا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش و جدیت بر این است تا شاهد بهره‌برداری از این پروژه در آینده نزدیک باشیم.