جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

یک میلیون و ۴۲۳ هزار مسافر خارجی از مرزهای استان اردبیل تردد کردند - خبر

 

 

یک میلیون و ۴۲۳ هزار مسافر خارجی از مرزهای استان اردبیل تردد کردند

مدیرکل گمرکات استان اردبیل اعلام‌کرد: یک میلیون و ۴۲۳ هزار مسافر و تبعه خارجی سال گذشته از طریق دروازه مرزی گمرک بیله‌سوار در شمال استان اردبیل تردد کردند.

یک میلیون و ۴۲۳ هزار مسافر خارجی از مرزهای استان اردبیل تردد کردند

پرویز تقوی گفت: اغلب این مسافران تبعه جمهوری آذربایجان بوده و تعداد کمی از آنها نیز تبعه روسیه و گرجستان بودند که با گذر از مرز بیله‌سوار به استان اردبیل و سایر نقاط کشور سفر کردند.

وی با بیان این که اغلب این مسافران با هدف تجارت مرزی و چمدانی و نیز با اهداف درمانی به استان اردبیل سفر می‌کنند، اظهارداشت: سفر این تعداد مسافر خارجی به کشورمان موجب رونق اقتصادی و اشتغال در مناطق مرزی استان شده است.

مدیرکل گمرکات استان اردبیل همچنین با اشاره به کاهش ۲ درصدی میزان مسافران ورودی به استان اردبیل در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ماقبل، علت این کاهش جزیی را بسته شدن مرزهای استان در ماه آخر سال گذشته به علت شیوع کرونا ذکر کرد.

وی در ادامه مزیت استان اردبیل در ترانزیت داخلی و خارجی را کم‌نظیر دانست و گفت: سال گذشته ترانزیت خارجی ورودی از مبادی گمرکی استان از نظر وزنی چهار درصد و از نظر ارزش ۴۲ درصد رشد داشته است.

تقوی همچنین از افزایش ۱۹۸ درصدی درآمد گمرکات استان اردبیل در سال گذشته خبر داد و افزود: اداره کل گمرکات استان اردبیل در این زمینه در بین گمرکات کشور در رتبه نخست قرار گرفته است.