رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸

گمنام ماندن بخش عظیمی از هویت تاریخی اردبیل - خبر

 

 

گمنام ماندن بخش عظیمی از هویت تاریخی اردبیل

دبیر شورای عالی میراث فرهنگی کشور گفت: بخش عظیمی از هویت تاریخی اردبیل و پیشینه افتخارآمیز این خطه همچنان مجهول و پنهان مانده است که باید در نشان دادن این تاریخ کهن تلاش کرد.

گمنام ماندن بخش عظیمی از هویت تاریخی اردبیل

مرتضی طالع ماسوله صبح امروز در مراسم تجلیل از مفاخر اردبیل در مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل اظهار کرد: اردبیل تاریخ کهن،‌ عظیم و درخشانی دارد که در مقاطع مختلف برخاستن‌های عظیمی را از این دیار به همت چهره‌های ماندگار شاهد بودیم.

وی افزود: یکی از این حرکت‌های ماندگار که زمینه شکوفایی حکومت ملی و یکپارچگی سرزمین ایران را زمینه‌ساز شد، تشکیل حکومت یکپارچه ملی با جمع کردن حاکمیت ملوک‌الطوایفی بود که تاکنون به انسجام این سرزمین کمک کرده است.

دبیر شورای عالی میراث فرهنگی کشور با نام بردن از رشادت‌های شاه اسماعیل صفوی جوان برومند 13 ساله که هنوز ابعادی از زندگی وی به درستی معرفی نشده است، گفت: این جوان رشید و برومند ازبک‌ها را از ایران بیرون کرد هر چند که این افتخار را عده‌ای به اشتباه تنها به اسم نادر شاه بیان می‌کنند، اما در حقیقت شاه اسماعیل صفوی بود که با قدرت و صلابت مانع از نفوذ ازبک‌ها به ایران شد و به عنوان یک رزمنده دلیر توانست سردار ازبک‌ها را شکست داده و مانع از ورود آنها به سرزمین ایران شود.

طالع ماسوله بیان کرد: این موضوع بعد از رشادت‌های شاه اسماعیل صفوی مغفول و مجهول مانده است، در حالی که همین حرکت شجاعانه و رشیدگونه وی کشور ایران را از بسیاری از حوادث و رخدادهای ناگوار نجات داد.

این مسئول با یادآوری اینکه این برخاستن عظیم به تقویت حاکمیت ملی، یکپارچگی این مرز و بوم و حفظ مکتب تشیع کمک کرد، ادامه داد: تأثیرگذاری اردبیل در تاریخ مشروطه نیز غیرقابل کتمان است.

دبیر شورای عالی میراث فرهنگی کشور ادامه داد: متأسفانه در کتاب سخنوران آذربایجان کمتر از چهره‌های تأثیرگذار اردبیل در تاریخ مشروطه به ویژه تحولات منطقه آذربایجان سخن به میان آمده در حالی که نقش کلیدی حاج باباخان یک نقش بی‌نظیری بود که دوران مشروطه ما را به رغم  همه فراز و نشیب‌ها در مقابل بدخواهان شایسته به جلو برده است.

طالع ماسوله با یادآوری اینکه این برخاستن‌ها نیز کمتر در تاریخ و توسط مورخان به قلم آورده شده است، یادآور شد: در کنار تهران و رشت بخش عظیمی از تحولات دوران مشروطه را بزرگان آذربایجان به ویژه از دیار اردبیل رقم زدند که متأسفانه در حد و شأن این بزرگان مطالبی نوشته نشده است.

وی سومین برخاستن عظیم جوانان رشید اردبیلی را در تاریخ معاصر ایران به ویژه در جنگ هشت ساله دفاع مقدس اعلام کرد و افزود: در این عصر نیز این استان با تقدیم هزاران شهید و اعطای سرداران و فرماندهان شجاع به سپاه و لشکر اسلام برای همیشه در تاریخ پرفروغ این مرز و بوم ماندگار مانده است.

دبیر شورای عالی میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: با این پیشینه و هویت تاریخی و تمدنی و فرهنگی اردبیل باید جوانان این مرز و بوم به جای اتکا به فرهنگ بیگانگان به این داشته‌های خود افتخار کنند و با تبعیت از نیاکان خود بکوشند همواره به چهره تاثیرگذار تبدیل شده و یاد و نامشان همیشه زنده و بالنده بماند.