جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

گرایش به خام‌فروشی معدن آسیب‌آفرین است - خبر

 

 

گرایش به خام‌فروشی معدن آسیب‌آفرین است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: گرایش عمده به خام‌فروشی مواد معدنی آسیب جدی را به همراه دارد که باید مراقب بود تا این معضل تشدید نشود.

گرایش به خام‌فروشی معدن آسیب‌آفرین است

سید رضا موسوی پیش از ظهر امروز در جلسه اعضای شورای استان اردبیل اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید توجه جدی به موضوعات و مسائل زیست‌محیطی شده به طوری که دیگر نوعی بی‌تفاوتی و بها دادن کم به حوزه محیط زیست را شاهد نیستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: گرایش عمده به خام‌فروشی مواد معدنی آسیب جدی را به همراه دارد که باید مراقب بود تا این معضل تشدید نشود.

وی با بیان اینکه حفاظت محیط زیست دستگاه حاکمیتی است که در بخش‌های مختلف محیط زیست طبیعی و انسانی فعالیت می‌کند، گفت: در محیط زیست طبیعی مسئله حفظ تنوع زیستی و همچنین زیستگاه‌ها مدنظر است به طوری که در حوزه محیط زیست انسانی نیز بحث آلودگی‌ها و پایش مسائل زیست‌محیطی و دفع پسماندها از موضوعات قابل‌توجه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه گستره وسیعی از برنامه‌ها را در حوزه محیط زیست شاهد هستیم که یک سازمان به تنهایی نمی‌تواند حافظ محیط زیست بوده و کارها را به سرانجام برساند، یادآور شد: ما در کنار انجام وظیفه زیست‌محیطی، آموزش و نظارت نیاز جدی به همراهی سایر دستگاه‌ها را داریم تا بتوانیم فعالیت‌هایمان را مثبت و سازنده انجام دهیم.

همکاری خوبی در راه‌اندازی مدارس جامع زیست‌محیطی را شاهد نبودیم

موسوی با یادآوری اینکه در سال گذشته و با هدف استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش طرح ملی مدارس جامع زیست‌محیطی در اولویت قرار گرفت، بیان کرد: به دلیل اینکه برخی مدیران میانی در آموزش و پرورش اعتقادی به این موضوع نداشتند کار در این حوزه با موفقیت انجام نشد و مقاومت‌های متعددی را شاهد و ناظر بودیم.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: ما از ظرفیت تشکل‌ مجموعه‌های مردم‌نهاد در مناسبت‌های مختلف و در قالب اجرای طرح‌های متنوع استفاده کردیم به طوری که ظرفیت شورا‌های شهر و روستاها را یک ظرفیت عظیم در حل مشکلات زیست‌محیطی می‌دانیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: براساس تفاهمنامه‌ای که با شورای استان به امضا رساندیم قرار است شوراهای شهر و روستا در موضوع دفع پسماند ورود پیدا کنند تا دغدغه‌هایی که در این حوزه داریم یکی پس از دیگری برطرف شود.

موسوی بیان کرد: ما در شهرستان کوثر ظرفیت خوبی را در قالب مناطق حفاظت شده و تنوع گونه‌های گیاهی شاهد هستیم و در احداث پاسگاه حفاظتی در قلب این مناطق اقدامات خوبی را آغاز کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه در اکثر شهرها دفع پسماند و مدیریت در این حوزه جزو دغدغه‌ها و مشکلات جدی است افزود: در شهر اردبیل در زمینه استفاده از پسماند برای راه‌اندازی کارخانه تولید برق برخی رایزنی‌ها انجام شده ولی هنوز کار به نتیجه نرسیده است که در صورت راه‌اندازی این کارخانه می‌توان پسماندهای شهرهای مختلف را  در این کارخانه به برق تبدیل کرد.

موسوی در مورد برداشت‌های نامناسب از معادن بیان کرد: انتقادی که به صنعت و معدن وارد است گرایش عمده به خام‌فروشی معادنی است که آسیب‌های جدی را وارد کرده و باید در آینده ما شهر و کشوری را داشته باشیم که تبدیل به گورستان معادن بلاتکلیف شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی خام‌فروشی معادن را به مانند خام‌فروشی نفت بزرگترین آسیب و تهدید توصیف کرد و ادامه داد: باید جلوی این کار به هر شکل ممکن گرفته شود تا با به حداقل رساندن این آسیب زمینه راه‌اندازی کارخانه‌ها و مجموعه‌های تولیدی فرآوری محصولات لبنی به انجام برسد.