سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

کوهنوردان از طبیعت کوهستان سبلان حفاظت کنند - خبر

 

 

کوهنوردان از طبیعت کوهستان سبلان حفاظت کنند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از کوهنوردان خواست از طبیعت کوهستان سبلان حفاظت کنند.

کوهنوردان از طبیعت کوهستان سبلان حفاظت کنند

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خداپرست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به برگزاری برنامه پاکسازی که توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست مشگین شهر و جمعی از کوهنوردان در قله سبلان اجرا شد گفت: اثر طبیعی ملی سبلان یکی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل است و انتظار می رود کوهنوردان هنگام صعود به این قلهموارد زیست محیطی را رعایت کنند.

وی ضمن انتقاد از وجود انبوه زباله در این کوهستان گفت: با وجود برگزاری پی در پی برنامه های پاکسازی در سبلان همچنان شاهد اضافه شدن زباله به طبیعت سبلان هستیم که ادامه این روند تهدیدی جدی برای محیط زیست سبلان محسوب می شود.

خداپرست با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه اثر طبیعی ملی سبلان از نظر وجود گونه های گیاهی و جانوری و منطقه اکوتوریستی بیان داشت: مطالعات طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان با عنوان مطالعه طرح تفصیلی – اجرایی به مساحت 6هزار و 643 هکتار و با هدف تعیین ظرفیت برد و قابل تحمل منطقه جهت جلوگیری از تخریب و فرسایش خاک منطقه، حفاظت از تنوع زیستی و اکوسیستم حساس کوهستان و دستیابی به رویکرد همه سونگر به بهره برداری از منطقه در راستای توسعه پایدار در حال انجام است.

وی از کوهنوردان و گردشگران خواست با توجه به وجود گونه های جانوری در منطقه نسبت به حفظ محیط زیست اثر طبیعی ملی سبلان اهتمام ورزند.