جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

کوهستان آلوارس پاکسازی شد - خبر

 

 

کوهستان آلوارس پاکسازی شد

دبیر انجمن دیده‌بان طبیعت اردبیل گفت: تشکل مردم نهاد دیده‌بان طبیعت این بار در سرعین کوهستان آلوارس را از زباله‌ها و پسماندها پاکسازی کردند.

کوهستان آلوارس پاکسازی شد

صادق پناهی صبح امروز در جریان عملیات پاکسازی آلوارس در سرعین اظهار کرد: از اینکه مجموعه دیده‌بان طبیعت در سرعین هم شکل گرفته است خوشحالیم.

وی افزود: بعد از نمین و ویلکیج سرعین سومین مجموعه از دیده‌بان طبیعت است که به طور رسمی شکل می‌گیرد و به‌زودی در نیر و مغان نیز شاهد آغاز به‌کار دیده‌بانان خواهیم بود که هدف از آن احترام به نیروهای بومی هر منطقه است همان‌گونه که اشرافی در حوزه اردبیل از سوی ما وجود دارد در تهران وجود ندارد.

پناهی تأکید کرد: در هر نقطه از استان اردبیل استعدادهای نابی وجود دارند که در حال فعالیت هستند که بر همین اساس تصمیم گرفتیم ضمن استفاده از این ظرفیت آغازگر یک کار جمعی در سرتاسر استان باشیم.

دبیر انجمن دیده‌بان طبیعت سبز ادامه داد: شکل‌دهی یک چارچوب مستحکم برای آینده که متکی به فرد نبوده و سیستم محور باشد هدف ما از ایجاد دفاتر نمایندگی در شهرستان‌های استان اردبیل است.

مسؤول دیده‌بان طبیعت سرعین در این زمینه گفت: برنامه پاکسازی آلوارس نخستین برنامه‌ای بود که توسط ما در محدوده شهرستان سرعین اجرا شد.

زهرا رستمی افزود: این برنامه با مشارکت دفتر نمایندگی اداره‌کل محیط زیست در سرعین، جمعیت هلال احمر شهرستان سرعین، شرکت حمل و نقل قوی جهانگرد، شرکت ساولان گشت سرعین، شرکت آلوارس مهرگان، دهیاری آلوارس و دیده‌بان طبیعت سرعین برگزار شد.

رستمی تأکید کرد: مهمترین ویژگی برنامه پاکسازی آلوارس همدلی اعضا و حمایت‌های خالصانه مجموعه‌های فوق بود که جا دارد از تلاش‌های صمیمانه آنان تقدیر کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه که پشتوانه علمی این طرح محیط زیستی بود گفت: یکی از پایه‌های مدیریت مشارکتی بهره‌گیری از توانمندی‌های جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد هست.

کیومرث سفیدی یادآور شد: امروزه در حفاظت از طبیعت در دنیا بر اساس تجارب گذشته بهترین شیوه استفاده از الگوهای مشارکتی است که در این رویکرد از مردم و به ویژه اهالی هر منطقه در مدیریت حفظ و احیا محیط طبیعی بهره گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی تأکید کرد: برنامه پاکسازی آلوارس طی یک حرکت برنامه‌ریزی شده بود که هدف اصلی بستر سازی برای توجه بیشتر به حفاظت از طبیعت بود که حضور داوطلبانه جوانان شهر در صیانت از طبیعت بسیار جالب و در خور تحسین است.