سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کمر تحریم‌کنندگان در مواد غذایی ایرانیان شکست - خبر

 

 

کمر تحریم‌کنندگان در مواد غذایی ایرانیان شکست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در تحریم‌های اخیر استکبار جهانی ملت ایران کمر تحریم‌کنندگان را در مواد غذایی شکستند و اجازه ندادند این ملت در سختی بماند.

کمر تحریم‌کنندگان در مواد غذایی ایرانیان شکست

عدیل سروی پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت دهه‌فجر در جمع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی در اردبیل گفت: استکبار جهانی در تحریم‌های خود بیش از هر زمان دیگر تحریم مواد غذایی را نشانه گرفته بودند که ملت ما با هوشیاری و درایت کامل اجازه ندادند ابعاد مختلف این توطئه تحقق پیدا کند.

وی افزود: در این بخش اگر خوداتکایی واقعی حاصل نمی‌شد به یقین کشورهای ابرقدرت و سلطه‌طلب با جلوگیری از ورود مایحتاج غذایی مردم به کشور گستره بحران تحریم را روزبه‌روز افزایش می‌دادند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه با این تحریم‌ها ممکن بود اقتدار ملت ایران خدشه‌دار شده و این پیشرفت‌ها محدود شود، تصریح کرد: به شکرانه لطف الهی و با همت تولیدکنندگان و تلاش مسئولان در این مهم کمر استکبار و دشمنان ایران را شکستیم و اثر تاثیرگذار آن را در تقلیل اثرات سوء تحریم در بخش‌های مختلف شاهد بودیم.

سروی ادامه داد: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در کنار دیگر پیشرفت‌ها در بخش کشاورزی با یک مقایسه غیرقابل تصور روبه‌رو هستیم چه در زمینه غلات و چه در زمینه سیفی‌جات و تولیدات دامی واقعیت‌هایی حاصل شده از جمله در تولید میوه 240 درصد رشد را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: در تولید مرغ که قبل از انقلاب یک کشور وارد کننده و نیازمند بودیم که به برکت انقلاب و خون شهدا در حال حاضر جزو کشورهای برتر تولید کننده در زمینه مرغ هستیم تا جایی که در حال حاضر به کشورهای هدف (بازار هدف) مرغ صادر می‌کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: این یک واقعیت است که دیگر کشاورزی سنتی نمی‌تواند با تولیدات حداقل خود نیاز داخل کشور را تامین کنند.

وی تاکید کرد: در این عرصه با علم و فناوری روز دنیا در زمینه‌های مکانیزاسیون، تولید بذور اصلاح شده و تامین نهاده‌های کشاورزی و دامی زمینه‌های کاربردی را بیش از پیش بهینه‌سازی را فراهم کرد.

سروی عنوان کرد: با افزایش میزان راندمان در واحد سطح در عین حال باید با تغییر کاربردی نابجا و تخریب زیست محیطی مقابله کنیم تا در کنار اعمال تکنولوژی‌های کارساز روز دنیا با ارتقای بهره‌وری، کشاورزی صنعتی را در کنار ایجاد آبیاری مدرن و پیشرفته هم صرفه‌جویی واقعی را عملی کرده و تولیدات را افزایش دهیم.

وی گفت: تحقیقات محور توسعه و رکن اصلی پیشرفت جامعه است خوشبختانه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در تمامی زیربخش‌های مربوطه تلاش‌های موفقیت‌آمیزی دارد که لازم است مسئولان و کارشناسان در انتقال چکیده و عصاره نتایج نویدبخش و ثمربخش تحقیقاتی را با دستان توانمند کشاورزان به سر مزرعه ببرند تا نتایج پژوهش و تحقیقات محققان عینیت یابد.

سروی اظهار کرد: اخیرا با حمایت‌های استاندار اردبیل و همکاری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و اهتمام کارشناسان و موافقت جهاد کشاورزی به ظرفیت 50 هزار تن مجوز احداث انبار سرد و فنی سیب‌زمینی صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه این طرح در 23 هکتار از اراضی غیرقابل کشت عملیاتی می‌شود، افزود: این 23 هکتار که در آن‌ها این انبارهای فنی احداث می‌شود عملکرد اقتصادی 23 هزار هکتار که در آن سیب‌زمینی کشت می‌شود سود اقتصادی آن‌ها را تضمین خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در پایان این مراسم تعدادی از محققان مرکز تحقیقات و منابع طبیعی استان به صورت پاورپوینت نتایج تحقیقاتی خود را به حاضرین تشریح کردند.