سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

کشت نشایی چغندر قند برای اولین بار در اردبیل - خبر

 

 

کشت نشایی چغندر قند برای اولین بار در اردبیل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: کشت نشایی چغندرقند برای اولین بار در سطح 3 و نیم هکتار و تعداد 315 هزار نشاء در مزارع کشاورزی شهرستان اردبیل اجرا شد.

کشت نشایی چغندر قند برای اولین بار در اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بهروز آقازاده، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل اظهار کرد: کشت نشایی چغندرقند برای اولین بار در سطح 3 و نیم هکتار و تعداد 315 هزار نشاء چغندر قند در مزارع کشاورزی شهرستان اردبیل اجرا شد.

وی افزود:  کشت نشایی یکی از روش‌های کشت است که می‌تواند درکاهش مصرف آب، سموم آفات نباتی و علف کش‌های شیمیایی موثر باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل ادامه داد: در این روش بخشی از طول دوره رشد محصول در خزانه و درمساحت بسیار محدودتری نسبت به کشت مستقیم بذر در مزرعه سپری می‌شود تا در مصرف نهاده‌های تولید صرفه جویی شود  .

آقازاده از دیگر مزایای کشت نشایی چغندر قند را یکنواختی سطح سبز محصول، افزایش تولید وکاهش هزینه‌های عملیات وجین و تنک کردن مزرعه، کوتاه شدن مرحله کاشت تا برداشت و کنترل و کاهش عوامل خسارت‌زا مانند علف‌های هرز و آفات و بیماری‌ها عنوان نمود.

وی با بیان اینکه چغندر قند یک محصول با نیاز آبی بالا با طول دوره رشد در حدود180 تا 200 روز می‌باشد، افزود: با توجه به محدودیت منابع تامین آب و ضرورت مصرف بهینه آن، کشت نشایی چغندرقند  با توجه به کاهش 3 تا 4 نوبت درآب آبیاری که مهم‌ترین ویژگی این نوع کشت می‌باشد در دستور کار قرارگرفته و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.