سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کشت مستقیم سیب زمینی برای نخستین بار در شهرستان نمین - خبر

 

 

کشت مستقیم سیب زمینی برای نخستین بار در شهرستان نمین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: در سال زراعی جاری برای اولین بار در کشور، در سطح 20 هکتار اقدام به کشت مستقیم سیب زمینی در این شهرستان شد.

کشت مستقیم سیب زمینی برای نخستین بار در شهرستان نمین

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسنی افزود:در این روش، پس از برداشت غلات و بدون هیچگونه عملیات خاک ورزی مزرعه مستقیما با دستگاه سیب زمینی کار کشت گردید.

وی گفت: ، همچنین در کشت مزرعه ازدستگاه سه ردیفه با دو نوار تیپ استفاده شده که این اقدام باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود، در این روش تا دو سوم میزان آب مصرفی کاهش و در مقابل آن بیش از 40 درصد راندمان نسبت به شرایط خاک ورزی و آماده سازی زمین قبل از کشت افزایش می یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین افزود: با توجه به افزایش تراکم بوته در واحد سطح در روش کشت سه ردیفه و انتظار یکنواختی اندازه غده های حاصله، به نظر می رسد این روش کشت برای مزارع بذری و محصولات صادراتی مناسبتر باشد.

حسنی گفتبررسی میدانی نشان می دهد، بیشتر فرسایش بادی منطقه از اراضی شخم خورده جهت کشت سیب زمینی رخ می دهدو در این راستا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نمین از سال گذشته با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و کشاورزان پیشرو به کشت مستقیم آزمایشی سیب زمینی (بدون خاکورزی) در سطح محدود اقدام نمود و نتایج مطلوبی نیز از آن بدست آمد.