حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷

کشت محصولات کم‌آب و پربازده در اولویت قرار می‌گیرد - خبر

 

 

کشت محصولات کم‌آب و پربازده در اولویت قرار می‌گیرد

رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی اصلاندوز گفت: با توجه به کمبود آب کشاورزی و کاهش میزان بارندگی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا محصولات پربازده با نیاز کم به آب کاشته شود.

کشت محصولات کم‌آب و پربازده در اولویت قرار می‌گیرد
 ولی حکمت اظهار کرد: بخش اصلاندوز دارای 7 هزار و 500 هکتار زمین آبی و 3 هزار و 800 هکتار زمین زراعی دیم است که عمدتا ًٌ در آن‌ها پنبه، گندم، گوجه، یونجه و کلزا کشت می‌شود.
 
وی افزود : با اجرای اراضی پایاب سد خدا آفرین عملیات تجهیز 10 هزار و 500 هکتار از اراضی منطقه به سیستم‌های نوین آبیاری تحول مهمی را در تولید میزان محصولات کشاورزی و همچنین افزایش درآمد اقتصاد خانوار روستایی خواهیم داشت.
 
رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی اصلاندوز یادآور شد: این بخش یک هزار و 960 نفر بهره‌بردار فعال دارد و دارای 470 هکتار باغات مثمره بوده  که در راستای سیاست اصلاح الگوی کشت امیدواریم این میزان مساحت را درسال‌های آتی نیز افزایش دهیم.
 
حکمت افزود: سعی ما در کنار همراهی کشاورزان منطقه رفع مشکلات موجود از قبیل جاده بین مزارع و عدم پوشش نهرهای سنتی بوده که عملا ً استفاده بهینه از آب کشاورزی را با مشکل روبرو می‌سازد و با توجه به کمبود شدید آب کشاورزی و همچنین کاهش میزان نزولات آسمانی در طی سال‌های گذشته می بایست تمهیداتی در این بخش  اندیشیده شود تا با آب کمتر و کاشت محصولات کم آب‌بر بتوانیم حداکثر استفاده را از آب موجود کشاورزی در جهت تولید حداکثری محصولات کشاورزی در منطقه بکار گیریم.
 
وی بیان کرد: این بخش از لحاظ جغرافیایی از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا با کشور جمهوری آذربایجان هم مرز است و از طرف دیگر با آذربایجان شرقی مرز مشترک داشته و 55 کیلومتر نیز با مرکز شهرستان پارس‌آباد فاصله دارد و با وجود سد میل مغان ، رودخانه دره‌رود ، رود خانه ارس ازاهمیت ویژه‌ای برخورداراست
 
به گزارش خبرگزاری فارس، حکمت یادآور شد:این بخش با دارا بودن 7 هزار و 500 هکتار زمین زراعی در حال حاضر و اتمام زمین اراضی پایاب سد خداآفرین دریک سال آینده حداقل 20 هزار هکتار از زمین‌های دیم تبدیل به آبی خواهد شد و با این وضعیت اصلاندوز حداقل دارای 30 هزارهکتار اراضی آبی خواهد بود و با این وصف همطراز با شهرستان پارس‌آباد و بالاتر از شهرستان‌های استان اردبیل خواهد بود.