جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

کشاورزان پارس‌آبادی در برداشت پنبه دقت کنند - خبر

 

 

کشاورزان پارس‌آبادی در برداشت پنبه دقت کنند

فرماندار پارس‌آباد مغان با اشاره به شکایت‌های مردم در خصوص افت زنی محصول پنبه با درصد بالا به کشاورزان منطقه توصیه کرد در برداشت پنبه دقت کنند.

کشاورزان پارس‌آبادی در برداشت پنبه دقت کنند

ابراهیم امامی گفت: چندین سال بود کارخانه‌های پنبه‌زنی منطقه تعطیل بودند و شنیدن صدای فعالیت این کارخانه‌ها آرزوی همه بود و امروز که به همت کشاورزان دوباره ۱۱ هزار هکتار از اراضی منطقه زیرکشت پنبه رفته باید همه حمایت کنیم و اجازه ندهیم کشاورزان ناراضی شده به زراعت‌های دیگر روی آورند و کارخانه‌ها باز هم تعطیل شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته سطح زیرکشت پنبه در منطقه مغان تا سقف ۲۰ هزار هکتار نیز افزایش یافته بود ولی به علت جایگزین شدن محصولات دیگر، اکنون پنبه در حد یک سوم بالاترین سطح زیر کشت، در منطقه مغان کاشته می‌شود.
 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: امسال بیش از ۵۰ هزار تن محصول پنبه از سطح مزارع منطقه مغان در شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز برداشت می‌شود.

احمد شهریار با اشاره به کشت ارقام مای، لودوز و لیدر پنبه در منطقه مغان، وضعیت مزارع پنبه این استان مطلوب ارزیابی و بیان کرد: با تولید این میزان محصول، هفت کارخانه پنبه پاک کنی موجود در منطقه فعال خواهد شد.

وی از کشت پنبه در ۱۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه مغان در شمال استان اردبیل خبر داد و گفت: امسال سطح زیر کشت پنبه در استان بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز برداشت محصول پنبه در مزارع شهرستان اصلاندوز و پارس‌آباد خبر داد و افزود: برداشت این محصول بسته به شرایط آب و هوایی تا سه ماه آینده ادامه خواهد داشت.

وی همچنین روند کشت پنبه مطابق با آب و هوای منطقه و نیز استفاده از ارقام بذری پربازده در منطقه مغان را رو به رشد عنوان کرد و گفت: قیمت خرید محصول پنبه مطلوب بوده و کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی و شرکت‌های ریسندگی به طور مستقیم محصول کشاورزان را خریداری می‌کنند.

شهریار اضافه کرد: محصول نهایی وش پنبه تحویل شده به کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی منطقه مغان پس فرایند صنعتی، به دو شکل پنبه محلوج و دانه پنبه به کارخانه‌های نساجی و روغن‌کشی تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت کشت محصول پنبه در صنعت، اشتغال بویژه تناوب کشت با غلات افزود: توسعه کشت پنبه در اولویت برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی این استان قرار دارد و برای این منظور، علاوه بر ارائه خدمات جانبی از قبیل تامین بذر مرغوب و گواهی شده و نظارت کارشناسان فنی کشاورزی به منظور افزایش برداشت محصول ادامه دارد.