جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

کاهش 21 درصدی بارندگی در شمال اردبیل - خبر

 

 

کاهش 21 درصدی بارندگی در شمال اردبیل

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: کاهش 21 درصدی بارندگی در سال زراعی جاری در مناطق شمالی استان اردبیل وضعیت را بحرانی و نامطلوب کرده است.

 

خبرگزاری فارس: کاهش 21 درصدی بارندگی در شمال اردبیل

 

بهروز محمدی عصر امروز در جلسه بررسی منابع آبی در اردبیل اظهار داشت: منابع آب استان اردبیل امسال در مقایسه با سال‌های گذشته از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و علت آن کمی بارش در سال آبی جاری است.

وی افزود: در مقایسه با متوسط بلند مدت نزدیک به 15 درصد کاهش بارش تا امروز در استان اردبیل اتفاق افتاده که این عدد در شهرستان‌های مختلف متفاوت است به طوری‌که در شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار و گرمی این کاهش نزدیک 21 درصد و در شهرستان خلخال نزدیک هشت درصد است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی و شرب را یادآور شد و اضافه کرد: از مردم و کشاورزان انتظار داریم توصیه‌های همکاران ما در شهرستان‌ها و شرکت‌های بهره‌برداری را جدی بگیرند و با آنها در جهت صرفه‌جویی منابع آب همکاری داشته باشند.

محمدی از برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای و دیگر دستگاه‌های دخیل در جهت جلوگیری از میزان خسارات خشکسالی در استان خبر داد.

وی بیان کرد: سعی داریم در کنار اطلاع‌رسانی به مردم در مورد وضعیت نامطلوب آب در استان دنبال تغییر الگوی کشت با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر دستگاه‌های ذیربط باشیم و کشاورزان را به استفاده از گیاهان کم مصرف ترغیب کنیم.

این مسئول مطرح کرد: ما می‌خواهیم کشاورزان استان را به دنبال استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری مثل استفاده از آبیاری قطره‌ای، آبیاری بارانی یا اجرای طرح‌های نظیر هیدروفلوم در اراضی پایاب برای کاهش هدر رفت آب ترغیب و تشویق کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این مسئول با اشاره به کسری 30 درصدی مخازن آبی استان یادآور شد: براساس بارندگی که در حوزه‌های آبریز منتهی به استان اتفاق افتاده نزدیک به یک میلیارد و 111 میلیون متر مکعب از مخازن ما آب دارد و نزدیک به 70 درصد مخازن پر شده است.

وی با بیان اینکه استان اردبیل امسال سال کم آبی را در پیش رو دارد، خاطر نشان کرد: برای حل این مشکل نیازمند مدیریت، همراهی و همکاری مردم و مسئولان در مورد مدیریت منابع آب هستیم.

محمدی افزود: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به کاهش ذخایر برفی در حوضه آبریز ارس در کشورهای ترکیه و ارمنستان امکان استحصال و ذخیره‌سازی آب در سد ارس نیز کاهش یافته و ما باید برای90 هزار هکتار از اراضی مشترکان شبکه آبیاری و زهکشی مغان و بخش شرب سه شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار و گرمی آب تأمین کنیم.

وی گفت: کشاورزان در این منطقه با اصلاح الگوی مصرف، استفاده از آبیاری در ساعات خنک شبانه‌روز و همچنین سایر روش‌ها مانند استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و اقداماتی در زمینه کاهش مصرف آب ما را همراهی بکنند.