سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

کالای اساسی به حد کافی در کشور موجود است، مردم بیش از نیاز انبار نکنند - خبر

 

 

کالای اساسی به حد کافی در کشور موجود است، مردم بیش از نیاز انبار نکنند

نماینده ولی فقیه در استان گفت: اجناس خوراکی مورد احتیاج در ایران به حد کافی موجود است، اما اگر مردم احساس کنند کمبود وجود دارد، اجناس دنیا را هم جمع کنند پاسخگو نخواهد بود.

کالای اساسی به حد کافی در کشور موجود است، مردم بیش از نیاز انبار نکنند

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفت: عزیزان توجه کنند که اجناس خوراکی مورد احتیاج در ایران به حد کافی موجود است، اما اگر مردم احساس کنند کمبود وجود دارد، اجناس دنیا را هم جمع کنند پاسخگو نخواهد بود.
آیت الله سیدحسن عاملی افزود: روغن نباتی به حد کفایت موجود است، اما اگر هرکس در جایی روغن نباتی دید به خیال اینکه نایاب است بگوید حتماً چند حلب بخرم در این صورت اگر کارخانجات شب و روز هم کار و تولید کنند جواب گو نخواهد بود.
وی اظهار داشت: من از عزیزان مصراً می‌خواهم که لوازم خوراکی را زائد بر نیاز در خانه‌ها انبار نکنند و موجب اذیت و آزار دیگران مخصوصاً در ایام عید نشوند. ذخیره خوراک اضافی مورد نیاز مردم عقلا، عرفاً و شرعاً جایز نیست و موجب اضرار به دیگران و تامین کننده منویات شوم دشمنان است.
نماینده، ولی فقیه در استان بیان کرد: در این چند سال دشمن چندین بار به دروغ پیشگویی کرد که برف وحشتناک یا سیل وحشتناک و یا زلزله وحشتناک به ایران خواهد آمد که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه است. آن‌ها از این طریق می‌خواستند مردم به فروشگاه‌ها هجوم بیاورند تا اجناس نایاب شود و مشکل امنیتی درست شود، اما در اهداف شوم خود ناکام ماندند. جای تاسف است که این روز‌ها عده‌ای به راحتی اهداف آن‌ها را ناخواسته پیاده می‌کنند.

جشن نیکوکاری برای اثبات و نشان دادن مروت است
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در موسم جشن نیکوکاری هستیم. جشن نیکوکاری برای اثبات و نشان دادن مروت است. مروت این نیست که یکی بخورد و دیگری نگاه کند ما همه یک خانواده را تشکیل می‌دهیم. رسول خدا (ص) فرمود: «الخلق کله عیاله و احب الناس الیه انفعهم للناس»
یعنی انسان‌ها یک خانواده را تشکیل می‌دهند؛ بزرگ این خانواده خود خداست و محبوب‌ترین عضو این خانواده در نزد خدا کسی است که بیشترین نفع و خدمت را به مردم داشته باشد.
آیت الله عاملی گفت: حالا که یک خانواده را تشکیل می‌دهیم پس باید توجه کنیم که این شرط مروت نیست که در یک خانواده یکی بهره‌مند و دیگری محروم بماند. هر کس می‌خواهد در شب عید با وجدان راحت در کنار خانواده خود باشد در این امر خیر شرکت نماید. گاهی یک صدقه ۷۰ بلا را دفع می‌کند. رسول خدا فرمود: «دخل عبد الجنة بغصن من شوک کان علی طریق المسلمین فأماطه عنه.» (خصال ص ۳۲)
یعنی خداوند یک بنده خود را فقط به صرف اینکه بوته خاری را از محل عبور مسلمان‌ها کنار گذاشته بود به بهشت برد؛ و فرمود: «و ان امراه دخلت النار فی هره حبست‌ها تاکل حشاش الارض»
یعنی یک زن فقط به صرف اینکه یک گربه را زندانی کرده بود و گربه از شدت گرسنگی علف روی زمین را می‌خورد به جهنم وارد شد؛ و باز فرمود: «أَحَبُّ النَّاسِ إِلَی اللَّهِ أَنْفَعَهُمْ لِلنَّاسِ، وَأَحَبُّ الْأَعْمَالِ إِلَی اللَّهِ سُرُورٍ تُدْخِلُهُ عَلَی مُسْلِمٍ، أَوْ تَکْشِفُ عَنْهُ کُرْبَةً، أَوْ تَقْضِی عَنْهُ دِینًا، أَوْ تَطْرَدُ عَنْهُ جُوعًا، وَلِأَنْ أَمْشِیَ مَعَ أَخٍ لِی فِی حَاجَةٍ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أَعْتَکِفَ فِی هَذَا الْمَسْجِدِ، یَعْنِی مَسْجِدَ الْمَدِینَةِ، شَهْرًا»
یعنی محبوب‌ترین انسان‌ها در نزد خدا کسی است که نفع او به مردم بیشتر از دیگران باشد و محبوب‌ترین اعمال در نزد خدا سروری است که با آن قلب مسلمانی را شاد یا غصه او را برطرف یا قرض او را اداء یا گرسنگی او را برطرف می‌کنی. سپس حضرت فرمود: اینکه من به خاطر برآورده ساختن حاجت برادر ایمانی راه بیافتم و تلاش کنم، این برای من دوست داشتنی‌تر از این است که در مسجد النبی یک ماه مشغول اعتکاف باشم.


کسی که به امضای خود حرمت قائل نیست، نباید بدون تضمین با او وارد معامله شد
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها اظهار داشت: دولت آمریکا و اروپایی‌ها میخواهند توپ را به زمین ایران بیاندازند و در یک جنگ روانی ناجوانمردانه ایران را مقصر جلوه دهند و افکار عمومی ملت ایران را تسخیر کنند.
چهل سال است که ملت ما مجرم اصلی را شناخته و مثل ماه شب چهارده برای ملت ما آشکار است که آمریکا برای اولین بار پیمان را شکسته و یک سند رسمی را زیر پا گذاشته و اروپا را نیز با تهدید با خود همراه کرده است. کسی که به امضای خود حرمت قائل نیست، دولتی که به امضاء جامعه جهانی حرمت قائل نیست، سیستمی که به امضاء شورای امنیت سازمان ملل حرمت قائل نیست، نباید بدون تضمین با او وارد معامله شد.
نماینده ولی فقیه در استان افزود: ایران اعلام کرده که آماده مذاکره با آمریکا در قالب ۱+۵ است، اما به شرطی که آمریکا به شروط برجام برگردد. همین اعلام، حجت را بر اهل دنیا تمام می‌کند که ایران اهل مذاکره است، اما آن‌ها امتیاز می‌خواهند نه مذاکره و امتیازاتی که آن‌ها می‌خواهند امتیازاتی است که لازمه آن حذف شدن ایران از صفحه روزگار است. مانند ۱۲ شرط پمپئو.
بند اصلی این امتیازات، تحویل دادن کل صنعت موشکی و هسته‌ای به آمریکاست تا بعد از آن با ما همان کاری را بکنند که با قذافی بعد از تحویل صنعت هسته‌ای لیبی کردند. به حدی که الان هم لیبی نتوانسته از جنگ و کشتار، ویرانی و ذلت و اسارت رها شود. بعد از اینکه قذافی تاسیسات هسته‌ای خود را تحویل داد جنگ شروع شد، زیرساخت‌ها از بین رفت و حالا این کشور محل تاخت و تاز نیرو‌های نیابتی و نیرو‌های اصلی چند کشور خارجی است.
آیت الله عاملی بیان کرد: یک رکن بزرگ جنگ روانی این است که در مناقشات بین المللی جای مقصر و محق را عوض کنند. در برجام، آمریکا و اروپا به تعهدات خود ذره‌ای عمل نکردند و سه سال سخت‌ترین و شدیدترین فشار اقتصادی و تحریم ویرانگر را به ایران تحمیل کردند، اما دستگاه رسانه‌ای غرب تماما تبلیغ می‌کند که ایران مقصر است و زمان علیه ایران تمام می‌شود و اگر ایران پای مذاکره نیاید، آینده اش جنگ و شورای امنیت است و...
امام جمعه اردبیل گفت: در کشمکشی که فعلا میان ایران و آمریکا درست شده ملت ما می‌خواهد بداند مقصر چه کسی است؟ باز شدن گره‌های ذهنی برای ما بسیار مهم است و تمام دستگاه‌های مربوط باید در این باب فعال باشند. دشمن با تمام توان رسانه‌ای به میدان آمده تا تقصیر را گردن ایران بیاندازد. ایران دو حرف کاملا حساب شده دارد: اول اینکه هرکس از توافق خارج شده او باید به توافق برگردد و به تعهدات خود عمل نماید.
دوم اینکه اگر برنگشتید، زور گفتید و گردن کلفتی کردید و گفتید ایران باید برگردد در آن صورت تنها چیزی که ایران از آمریکا می‌خواهد ضمانت برای عدم تکرار اقدامات ترامپ است. این ضمانت فقط با یک چیز محقق می‌شود و آن عبارت است از برداشتن تحریم‌ها تا معلوم شود قصد غدر و مکر ندارند.
وقتی بانک مرکزی را تحریم و ما را از خرید دارو برای بیماران صعب العلاج محروم کرده اید این بزرگترین دلیل است که شما قصد اصلاح ندارید بلکه قصد شما باز این است که در این معامله همه چیز بگیرید و هیچ چیز ندهید.
آن‌ها می‌خواهند ایران را در این مذاکره در موضع انفعال و احتیاج قرار دهند، چون می‌گویند بعد از بازگشت ایران ما باید راستی آزمایی کنیم یعنی ماه‌ها و بلکه سال‌ها ایران باید به دست آمریکا نگاه کند که هر وقت عشق آمریکا کشید و صلاح دانست بگوید برگشت ایران راست یا دروغ است؛ بنابراین بازگشت به برجام بدون برداشته شدن تحریم افتادن در یک چاه ویل و تله بزرگ است و عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. مشهور است که «من جرّب المجرّب فعقله مخرّب»
آیت الله عاملی افزود: کسانی که الان بایدن را نمی‌گذارند به وظیفه رسمی و امضاء شده خود که عمل به برجام است برگردد قطعا در دوران راستی آزمایی هم نخواهند گذاشت برگردد. مشکل اصلی هم اطرافیان بایدن اعم از دموکرات‌ها و جمهوری خواهان است. ۴۰ جمهوری خواه از وی خواسته اند نگذارد تحریم بشکند یعنی خواسته اند بیماران صعب العلاج همه از نبود دارو بمیرند. این‌ها با این تفکر هویت انسانی خود را از دست داده اند. به تعبیر امیرالمومنین: «فَالصُّورَةُ صُورَةُ إِنْسَانٍ وَ الْقَلْبُ قَلْبُ حَیَوَانٍ» (خطبه ۸۷ نهج البلاغه)
هزاران هزار تحسین بر مقام معظم رهبری که با درایت تمام توطئه دشمن را شناختند و فرمودند این بار ما هستیم که برای شما شرط تعیین خواهیم کرد نه شما.