جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد - خبر

 

 

کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد.

کاشی کاری چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مرمت شد
کریم لطفی، معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: در ۹ ماهه امسال در حوزه میراث‌فرهنگی طرح‌های مختلفی اجرا شده که از جمله این اقدامات در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده و شامل اتمام صحن قزلباشلار، راه‌اندازی پنج موزه، اجرای تابلوی معرفی مغازه‌ها، اجرای مرمت کاشی کاری گنبد شاه اسماعیل، اتمام پروژه الحاق حمام شیخ به میدان و مرمت کاشی‌کاری چینی‌خانه است.
 
او از مرمت مدرسه پورسینا شامل مرمت سقف چوبی، دیوار‌های ریخته شده و. در این مدت خبر داد و افزود: در مدرسه جعفری اسلامی نیز تکمیل مرمت تمامی درب‌ها و پنجره‌های چوبی طبقه اول، تکمیل مرمت اورسی تالار و اتاق، اجرای کف‌سازی، مرمت دو مورد پنجره چوبی طبقه فوقانی و تکمیل نازک‌کاری انجام شده است.
 
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل مرمت نمای جنوبی و تعمیرات اورسی‌های ضلع جنوبی مسجد میرزا علی‌اکبر، اجرای تأسیسات مکانیکی و تکمیل برخی عملیات بنایی سربینه حمام یعقوبیه و اجرای سه ایوان آجری جلوی مغازه‌های بازار سرای وکیل را از اقدامات در این بنا‌ها عنوان کرد.
 
لطفی در مورد مرمت و ساماندهی خانه‌های تاریخی بیان کرد: در ۹ ماهه امسال شیب‌بندی و ایزولاسیون پشت بام خانه خلیل‌زاده و پاکسازی و آواربرداری و مرمت دیوار شمالی بنا، اجرای ازاره سنگی، ساخت پنچره‌های چوبی، اصلاح و تعویض آب باران، عایقکاری پشت بام و... خانه رئیسی ۱ و ۲ اجرا شد.
 
او از آغاز مطالعات بازار تاریخی اردبیل و در حال مطالعه بودن آن خبر داد و افزود: مرمت رواق‌های حیاط و اتاق‌های ضلع غربی، اتمام نازک‌کاری، اجرای بخشی از نمای شمالی و در شرف بهره‌برداری آن در حسینیه مجتهد دلجو و آواربرداری سقف‌های فرو ریخته و اجرای سقف زیرزمین در بخش تالار اصلی حسینیه حاج عبادلله نیز امسال انجام شده است.
 
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به طرح‌های اجرایی در شهرستان‌های استان ادامه داد: از جمله پروژه‌های اجرایی در شهرستان نمین تراشیدن نازک‌کاری فرسوده داخلی، حذف بنایی‌های الحاقی و تخلیه مخازن آب سرد و گرم حمام حور روستای حور و اجرای سفت‌کاری و نازک‌کاری و افزایش زیربنای سالن نمایشگاه الحاق صنایع‌دستی بوده است.