سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

چهار هزار میلیارد ریال صرف تامین تجهیزات هنرستان‌های کشور می‌شود - خبر

 

 

چهار هزار میلیارد ریال صرف تامین تجهیزات هنرستان‌های کشور می‌شود

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش از اختصاص چهار هزار میلیارد ریال برای تامین و بروزرسانی تجهیزات ‌هنرستان‌های کشور خبر داد.

چهار هزار میلیارد ریال صرف تامین تجهیزات هنرستان‌های کشور می‌شود

مصطفی آذرکیش اظهارداشت: ۸۰ درصد مشاغل موجود در دنیا ریشه در آموزش‌های مهارتی دارد و این آموزش‌ها بسترساز رونق تولید در کشور است.

وی افزود: امسال با وجود شرایط ویژه به جهت اپیدمی شدن ویروس کرونا ۳۲ هزار هنرجو بیشتر از سال قبل در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش کشور ثبت‌نام کرده‌اند که این موضوع نشان از اقبال خانواده‌ها به تحصیل فرزندان خود در هنرستان‌ها است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: مهارت‌آموزی، توسعه فرهنگ کارآفرینی و آموزش‌های فنی و مهارتی از اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش می‌باشد و برای تحقق این هدف  اقدامات متعدد و متنوعی در حال پیگیری و اقدام است.

آذرکیش ادامه داد: شرایط همه‌گیری کرونا فرصت متنوع‌سازی محیط‌های یاددهی و یادگیری را فراهم کرده و انتظار می‌رود با کمک و برنامه‌ریزی مناسب‌تر توسعه و افزایش کیفیت ارائه خدمات آموزشی بیشتر شود.

وی همچنین با اشاره به اجرای نظام آراستگی در محیط هنرستان‌ها از سال‌های گذشته تشریح کرد: بهره‌وری مناسب از فضا و تجهیزات از اهداف اجرای نظام آراستگی بوده که استان اردبیل در زمینه اجرای آن در واحدهای آموزشی پیشرو است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش همچنین با بیان اینکه برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم، بیان کرد:  استفاده از ظرفیت‌های آموزشی محیط‌های واقعی کار و توسعه کارآفرینی از اهداف آموزش‌های برون‌سپاری (آموزش مهارت در خارج از مدرسه) بوده که این امر با قرار دادن مهارت‌آموزان در محیط‌های عملی و واقعی کار، کمک شایانی به تربیت نیروی انسانی ماهر و دارای آموزش می‌کند.

آذرکیش افزود: برای هنرجویان و فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها مشوق‌های خوبی در حال پیگیری و انجام است که از آن جمله در قالب تفاهم‌های انجام شده مشوق‌های دوران سربازی برای پسران و همچنین ارائه تسهیلات مالی کارآفرینی از صندوق کارآفرینی و امید برای هنرجویان کارآفرین است.