رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

پیوست فرهنگی در حوزه‌های عمرانی و خدماتی ضروری است - خبر

 

 

پیوست فرهنگی در حوزه‌های عمرانی و خدماتی ضروری است

پیوست فرهنگی در حوزه‌های عمرانی و خدماتی ضروری است

پیوست فرهنگی در حوزه‌های عمرانی و خدماتی ضروری است

زکی‌الله خوشبخت صبح امروز در نشست معاونان و روسای سازمان‌های فرهنگی شهرداری‌های کلانشهرها و مراکز استان‌ها در سالن فدک اردبیل اظهار کرد: اردبیل از دیرباز با مولفه‌های تاریخی و فرهنگی برای همه ایرانیان و حتی جهانیان شناخته شده است، به طوری که از این سرزمین مکتب شیعه رشد و تعالی پیدا کرده و امروز هر ایرانی به شیعه بودن خود و اعتقاداتش افتخار می‌کند.

وی با بیان اینکه در مجموعه‌های شهرداری کارهای فرهنگی و معنوی باید در یک روند مناسب توسعه پیدا کند، گفت: از آن زمانی که شهرداری‌ها از وابستگی به دولت منفک شده و در سایه شکل‌گیری شوراها با واسطه‌های مردم کار شهرداری‌ها سر و سامان پیدا کرده و دیگر منسوب به دولت نیستند حرکت‌های تحولی خوبی را در مجموعه شهرداری شاهد هستیم.

رئیس شورای شهر اردبیل با بیان اینکه مجموعه شهرداری‌ها در حرکت‌های تحولی خود نیاز به مشارکت و همراهی مردم دارند و در جلب این مشارکت‌ها کارهای فرهنگی و تاثیرگذار نیاز جدی است، افزود: آنچه در این راستا باید به آن توجه کنیم انجام کارهای اساسی در حوزه آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی است تا مشارکت بالای مردم را همانند مدرسه‌سازی در حوزه عمران و آبادانی شهر شاهد باشیم.

خوشبخت بیان کرد: البته در این نسخه کارآمدی و انجام فعالیت‌های فرهنگی نمی‌توان یک شبه موفق عمل کرد بلکه در این راستا نیاز به مرور زمان و گذشت روزگار است تا خود مردم با رغبت و علاقه و بدون اینکه اخطاری به آنها داده شود حاضر شده و وظیفه شهروندی را نظیر پرداخت عوارض انجام دهند.

وی ادامه داد: برای ساختن شهر در یک تراز ارزشی و اعتقادی، به مشارکت مردم نیازمندیم هستیم و این مشارکت می‌تواند جنبه‌ها و ابعاد مختلف را به همراه داشته باشد.

رئیس شورای شهر اردبیل با بیان اینکه شهرداری خود را وابسته و متعلق به مجموعه شهر و شهروندی می‌داند، یادآور شد: ما باید در همه فعالیت‌های عمرانی و خدماتی پیوست فرهنگی را مدنظر قرار دهیم، چراکه اگر غیر از این باشد ما شهری بی‌روح و شبیه به شهرهای با الگوی غربی را شاهد خواهیم بود که به هیچ‌وجه در شان و جایگاه مجموعه سکونتگاهی ما نخواهد بود.

خوشبخت تصریح کرد: البته باید از الگوهای مدرن جهان نیز در این حوزه استفاده کنیم اما برای رسیدن به مدینه فاضله باید با بهره‌گیری از فرهنگ بومی در عمران و آبادانی و ساخت و ساز و بهبود سیمای شهری حرکت کنیم.

وی گفت: این پیوست فرهنگی باید درست و منطقی و با شاخصه‌های حقیقی تبیین شده و زمینه حرکت تحولی به شکل واقع‌بینانه فراهم آید.