جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

پهپاد سمپاش در مزارع بیله‌سوار مغان بکار گرفته شد - خبر

 

 

پهپاد سمپاش در مزارع بیله‌سوار مغان بکار گرفته شد

برای نخستین بار پهپاد سمپاش در مزارع شهرستان بیله‌سوار مغان مورد استفاده قرار گرفت.

پهپاد سمپاش در مزارع بیله‌سوار مغان بکار گرفته شد
فرماندار بیله‌سوار روز یکشنبه در بازدید از مزارع گندم  این شهرستان گفت: پهپاد سمپاش یکی از تکنولوژی‌های نوین است که با استفاده از آن می‌توان در مدت کوتاه، حجم زیادی از مزارع را سمپاشی کرد و با توجه به کشاورزی بودن منطقه استفاده از آن در مزارع شهرستان مفید و موثر است. 
 
وی بیان کرد: این پهپادها در مدت ۳۰ دقیقه تا یک هکتار عرصه کشاورزی و باغی را به صورت منظم و دقیق سمپاشی می‌کنند و براساس تحقیقات و شواهد مناسب‌ترین وسیله برای سمپاشی مزارع گندم و کلزا و ذرت و انواع باغات می‌باشد. 
 
او افزود: شهرستان بیله‌سوار جزو شهرستان‌های نمونه در حوزه کشاورزی بوده و رتبه‌های ممتازی در تولید محصولاتی از جمله گندم ،جو ،عدس،کلزا و سویا دارد.
 
ربعلی جهانی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار نیز گفت: کاهش مصرف سم، صرفه‌جویی در آب، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز، پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش خسارت له‌شدگی ناشی از حذف تردد ماشین‌آلات کشاورزی، کاهش هزینه تولید و افزایش سلامت محصول از مهم‌ترین مزایای استفاده از پهپاد سمپاش است.
 
وی افزود: با کوشش کشاورزان و همکاری کارشناسان جهاد کشاورزی مزارع از وضعیت سطح سبز خوبی برخوردار بوده و بر همین اساس بالغ بر ۴۲ هزار هکتار از مزارع در مقابله با علف‌های هرز و ۳۸ هزار هکتار نیز در مقابله با بیماری قارچی سمپاشی شیمیایی شده و این روند ادامه دارد.
 
جهانی اضافه‌کرد: با توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی،کشاورزان رغبت بیشتری برای مبارزه مزارع خود علیه بیماری‌های قارچی به جهت افزایش عملکرد کمی و کیفی بیش از ۲۰ درصد در هکتار را نسبت به مزارعی که سمپاشی نشده دارند و بنابراین می‌بایست کشاورزان دست‌کم در مزارع آبی مزرعه گندم خود را ۲ بار و در مزارع دیم یک بار سمپاشی انجام دهند.
 
در اولین پرواز این پهپاد بر فراز مزارع گندم، این مزارع با سموم علف‌کش و زیرنظر جمعی از کارشناسان و با حضور تعدادی از کشاورزان سمپاشی شد.