جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

پساب خروجی تصفیه‌خانه خلخال از استاندارد بالایی برخوردار است - خبر

 

 

پساب خروجی تصفیه‌خانه خلخال از استاندارد بالایی برخوردار است

مدیر روابط عمومی آب و فاضلاب شهری استان اردبیل از استاندارد بودن پساب خروجی تصفیه‌خانه خلخال بر اساس نتایج آزمایشات خبر داد.

پساب خروجی تصفیه‌خانه خلخال از استاندارد بالایی برخوردار است

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اردبیل اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری استان در راستای ایفای وظایف و مسئولیت قانونی خود در بخش فاضلاب استان اقدامات بسیار مهم و اساسی را در طول سال‌های گذشته با هدف ایجاد زیرساخت‌های بخش فاضلاب انجام داده که ایجاد تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب شهری خلخال از جمله این اقدامات اساسی و مهم است.

شهروز فرشی افزود: تصفیه‌خانه مدرن فاضلاب شهر خلخال با سیستم لجن فعال در حال ارائه خدمات است و از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان بوده به طوری که موفق به دریافت گواهی خدمات سبز از سازمان حفاظت محیط زیست شده است.

وی بیان کرد: نتایج آزمایشات حکایت از استاندارد بودن پساب خروجی این تصفیه‌خانه دارد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اردبیل ادامه داد: طراحی و اجرای تاسیسات فاضلاب شامل شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب بر اساس اصول و مبانی طراحی برای جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب خانگی شامل فاضلاب، آشبزخانه، حمام و سرویس بهداشتی طراحی و اجرا شده است و نباید هیچ گونه بار اضافی به غیر از موارد یاد شده به شبکه اضافه شود.

فرشی یادآور شد: این در حالی است که با بررسی‌های انجام شده به دلیل عدم اجرای صحیح سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی معابر توسط شهرداری و هدایت غیرمجاز آب‌های سطحی در تعداد زیادی از معابر شهر خلخال به منهول‌ها و همچنین اتصال غیرمجاز آب باران به شبکه فاضلاب توسط مشترکان که در مواقع بارندگی به ناچار به شبکه جمع‌آوری فاضلاب هدایت می‌شوند از یک طرف و همچنین عبور خط انتقال فاضلاب از کنار رودخانه و ورود مقدار زیادی نشتاب در مواقع بالا آمدن آب زیرزمینی از طرف دیگر دبی ورودی تصیفه‌خانه را با افزایش ناگهانی روبه‌رو کرده است.

وی عنوان کرد: با توجه به طراحی سیستم فاضلاب تصفیه‌خانه برای دبی خاص هرگونه افزایش بار دبی ورودی سبب اختلال در سیستم تصفیه‌خانه شده که در طراحی سیستم فاضلاب معمولا از طریق یک خط کنارگذر بار اضافی گاز به بیرون هدایت می‌شود.

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اردبیل استفاده از عنوان کنارگذر را ممنوع اعلام کرد و گفت: کنارگذرهایی که برای رفع اشکال واحدهای تصفیه‌ای به کار رفته و یا در زمان جمع‌آوری توام فاضلاب شهری و آب باران مورد استفاده قرار می‌گیرند مجاز است.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرشی گفت: در بارندگی‌های اخیر که سبب افزایش ناگهانی دبی ورودی در تصفیه‌خانه شده از این بای‌پس برای انتقال بار اضافی فاضلاب ورودی به بیرون از تصفیه‌خانه استفاده شده است که البته بر اساس پایش‌های کیفی انجام شده از رودخانه آلوارچایی میزان غلظت مواد شیمیایی در بالا دست و پایین دست کنارگذر به ترتیب 9 و 10 است که در محدوده استاندارد تعریف شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست است که این موضوع در کنار اینکه هیچ‌گونه آسیبی به محیط زیست رودخانه وارد نکرده در عین حال به بازچرخانی پساب در محیط رودخانه کمک کرده است.