رونق تولید ملی | جمعه، ۴ بهمن ۱۳۹۸

پروژه پایاب سد خداآفرین امسال به بهره‌برداری می‌رسد - خبر

 

 

پروژه پایاب سد خداآفرین امسال به بهره‌برداری می‌رسد

استاندار اردبیل گفت: پروژه پایاب سد خدا آفرین یکی از پروژه‌های ملی و مهم است که طبق پیش‌بینی‌های انجام یافته امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

پروژه پایاب سد خداآفرین امسال به بهره‌برداری می‌رسد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اکبر بهنامجو بعد از ظهر امروز در بازدید از پایاب سد خداآفرین اظهار کرد: پروژه پایاب سد خدا آفرین یکی از پروژه‌های ملی  و مهم است که طبق پیش‌بینی‌های انجام یافته و طبق قولی که داده شده  امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
 
وی با اشاره به این که اتمام این پروژه شمال استان اردبیل را از لحاظ اقتصادی و معیشتی متحول می‌کند افزود: با تکمیل کانال اصلی در سال زراعی پیش رو بیش از 14 هزار هکتار از اراضی در حوزه شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد کشت می‌شوند.
 
بهنامجو بیان کرد: خوشبختانه همه دستگاه‌های ذی‌ربط تا به حال همکاری خوبی با همدیگر داشته‌اند که مرحله نخست طرح ملی پایاب سد خداآفرین در شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان در مساحت 36 هزار و 700 هکتار به پیشرفت فیزیکی 66 درصد رسیده است.
 
استاندار اردبیل بیان کرد: تاکنون برای اجرای این طرح یک هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام آن به حدود 800 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.
 
وی با بیان اینکه 72 کیلومتر از 92 کیلومتر این طرح لاینینگ و کانال کشی شده است افزود: طبق برنامه‌ریزی در زمان بهره‌برداری قطعا مهمان ویژه ای به استان دعوت می شود.
 
استاندار اردبیل تصریح کرد: دولت برای تجهیز اراضی به سامانه آبیاری نوین و کانال‌کشی هر هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین با احتساب هزینه سد، حدود صد میلیارد تومان هزینه می‌کند.
 
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه بهبود معیشت مردم منطقه در گرو تکمیل این طرح است افزود: توجه به تولید و اشتغال زایی، ایجاد صنایع تبدیلی ، مهار آب های مرزی و تبدیل اراضی دیم به آبیاری نوین از شاخص های این طرح است و با تکمیل آن 1.5 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی استان افزایش می‌یابد.
 
بهنامجو با اشاره به اینکه این طرح از سال 83 تا 92 با 16 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بود، بیان کرد: با پیشنهاد روحانی رئیس جمهور و عنایات مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار به مهار آب های مرزی استان اختصاص یافته و با صرف بخشی از این اعتبار در طرح پایاب سد خداآفرین عملیات اجرایی سرعت گرفته و قطعا با برنامه ریزی مناسب و نظام بهره برداری صحیح با واگذاری عادلانه اراضی،شاهد برخورداری شهروندان از برکات آن خواهیم بود.