سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

پروژه آبخیزداری کنترل سیل شهرستان گرمی افتتاح شد - خبر

 

 

پروژه آبخیزداری کنترل سیل شهرستان گرمی افتتاح شد

پروژه کنترل سیل و رسوب حوزه گرمی چای در دومین روز دهه مبارک فجر با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی این شهرستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پروژه آبخیزداری کنترل سیل شهرستان گرمی افتتاح شد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: برای اجرای این پروژه ۹ هزار و۵۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

احمد ابراهیم‌زاده حجم اجرای پروژه را ۱۵۶۰ مترمکعب ذکر کرد و افزود: جلوگیری از وقوع سیلاب ، تاخیر در ایجاد رسوب و فرسایش و تثبیت آبراهه از اهداف مهم اجرای این پروژه می‌باشد.

وی اظهارکرد: سقف اعتبارات آبخیزداری این استان بطور قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ۱۰۰ درصد اعتبارات اختصاص یافته از محل اعتبارت صندوق توسعه ملی مربوط به اجرای این طرح‌ها در استان جذب شده است.

ابراهیم‌زاده ادامه داد: در تبیین وظایف کارگروه‌های طرح صیانت از منابع آب با توجه به بحران آب شیرین و پدیده بیابان‌زایی در کشور و منطقه اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری می‌تواند عوامل ناپایدار در طبیعت را مهار کند.

معاون آبخبزداری اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل بیان کرد: آبخیزداری برنامه‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌های لازم برای مدیریت منابع حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک بوده و با عمل به آنها می‌توان شاهد رشد و شکوفایی در تولید آب استان بود.

وی گفت: با توجه به آسیب‌های ناشی از مصرف بی‌رویه منابع آب زیرزمینی و به خطر افتادن امنیت اقتصادی و سیاسی مهاجرت و حاشیه‌نشینی روستاییان می‌توان با اجرای عملیات آبخوان‌داری و مهار و نفوذ سیلاب و تغذیه مصنوعی سفره‌های زیرزمینی بخش عظیمی از مشکلات مطرح شده را کاست.