سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

پرونده ۷۸ اثر استان اردبیل برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شد - خبر

 

 

پرونده ۷۸ اثر استان اردبیل برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: در نیمه نخست امسال پرونده ۷۸ اثر استان اردبیل برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شد.

پرونده ۷۸ اثر استان اردبیل برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شد
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: یکی از حوزه‌های فعالیت مهم و اساسی این اداره‌کل در استان حفاظت و مرمت آثار و ابنیه‌های تاریخی بوده که در این راستا در نیمه نخست امسال ۳۲ پروژه مرمتی اجرا شده است.
 
او با اشاره به دیگر اقدامات در حوزه میراث‌فرهنگی بیان کرد: مرمت ۶۳ قلم اشیای تاریخی. در استان و انجام یک مورد کاوش اضطراری در احمدبیگلو گرمی نیز در ۶ ماهه نخست امسال انجام شده است.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از تکمیل پرونده ۷۸ اثر استان برای ثبت در لیست آثار ملی شامل ۳۴ اثر منقول، ۱۳ اثر غیرمنقول، ۱۶ اثر طبیعی و ۱۵ اثر میراث ناملموس و نیز تکمیل ۱۰ مورد پرونده تعیین حریم آثار تاریخی استان خبر داد.
 
فلاحی در مورد اقدامات در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: تکمیل پرونده ثبتی ۲۰ مورد اثر ظروف آبی و سفید دوره صفوی، راه‌اندازی بخش کتیبه سنگی و سفال در مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و راه‌اندازی بخش سکه و اسناد در این مجموعه جهانی امسال انجام شده است.
 
او از معرفی موزه‌های استان در فضای مجازی در راستای معرفی تاریخ و تمدن منطقه در سطح ملی و بین‌المللی خبر داد و افزود: از دیگر اقدامات در حوزه میراث فرهنگی در نیمه نخست امسال مطالعه بافت اردبیل و مطالعه بافت روستای کزج بوده است.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به انجام دو هزار و ۳۰۰ مورد بازدید و اعلام پاسخ استعلام شهرداری، محوطه‌های سایر ارگان‌ها، سرمایه‌گذاری و بافت تاریخی اردبیل گفت: فعالیت‌های این حوزه در سطح استان تداوم خواهد داشت که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام شده است.