رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

پرده برداری از ثبت ملی شیوه مداحی «مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی» - خبر

 

 

پرده برداری از ثبت ملی شیوه مداحی «مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی»

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همزمان با همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور ، از ثبت ملی شیوه مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی پرده برداری می شود.

پرده برداری از ثبت ملی شیوه مداحی «مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی»

به گزارش خبرگزاری صداوسیما  نادر فلاحی افزود: پرونده ثبت ملی شیوه مداحی، نوحه خوانی، مولودخوانی و مناجات خوانی استاد سلیم موذن زاده اردبیلی به تهران ارسال شده است که به دلیل تائید آن در همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور ، به عنوان یکی از آثار ناملموس اردبیل به ثبت می رسد.
وی گفت: سلیم موذن زاده اردبیلی مداح نامی ملقب به سلطان الذاکرین از گنجینه های معنوی این استان است که ثبت ملی نوحه خوانی وی ادای دینی به پیشگاه این شخصیت بزرگ معنوی خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همایش شورای ثبت میراث ناملموس کشور چهار و پنج تیر ماه در سرعین برگزار می شود که به غیر از شیوه مداحی در نظر داریم 8 اثر ناملموس دیگر را نیز به ثبت برسانیم.
فلاحی تصریح کرد: این آثار شامل مهارت پخت حدیک آشی، مهارت پخت پیچاق قیمه، مهارت ساخت گلین بالا، مهارت بافت سوپاند، مهارت تهیه قوروت، مهارت پخت فطیر مشگین شهر، مهارت تزئین بایرام یومورتاسی و مهارت قلم زنی در اردبیل است.
وی افزود: پرونده ثبتی این آثار به تهران ارسال شده و به منظور ثبت در همایش دو روزه آخرین دفاعیات انجام می شود و لوح ثبتی نیز ارائه خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تعداد آثار ثبت ملی استان شامل آثار طبیعی، منقول، غیرمنقول و ناملموس را 985 مورد عنوان کرد.
وی همچنین از برگزاری نشست معاونان میراث فرهنگی سراسر کشور در روز ششم تیر ماه خبر داد و افزود: این نشست نیز با حضور معاونت میراث فرهنگی کشور، دکتر طالبیان و مدیران کل معاونت میراث فرهنگی سازمان برگزار خواهد شد.