رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان - خبر

 

 

پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان

25 ذی الحجه در تقویم رسمی کشور بنام روز خانواده و تکریم بازنشستگان نامگذاری شده است.


پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان؛ وظیفه همگانی پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان؛ وظیفه همگانی پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان؛ وظیفه همگانی پاسداشت خانواده و تکریم بازنشستگان؛ وظیفه همگانی


خانواده کوچک ترین و در عین حال مهمترین کانونی است که به توسعه فردی و اجتماعی انسانها کمک می کند. حفظ آرامش محیط خانوادگی و ایجاد کانونی گرم و سالم در این نهاد مقدس علاوه بر آنکه زندگی بهتری برای اعضای خانواده فراهم می کند ، بستر لازم را برای تربیت هر چه نیکوتر فرزندان فراهم می کند.

در عین حال شایسته است که بازنشستگان و پدربزرگ ها و مادربزرگها از احترام ویژه ای نزد اعضای خانواده برخوردار باشند. زیرا در قرآن کریم به اکرام بزرگان خانواده توجه شده و از آن به عنوان یک اصل یاد شده است.

امروز قشر سالمندان جامعه ما را بازنشستگانی تشکیل می دهند که بعد از یک عمر کار و تلاش اینک سکان خانواده را به دست جوانان سپرده اند. اگر بپذیرم که فرد بازنشسته انسانی خبره، مجرب و پیشکسوت در عرصه کار و تلاش است و او را آینه تمام نمای فعالیت شغلی در جامعه بدانیم، آنگاه به ضرورت استفاده از تجربه های این قشر و حفظ حرمت و احترام آنها پی خواهیم برد.

در روز خانواده و تکریم از بازنسشتگان بیائیم به این نکته بیشتر بیندیشیم که فرد بازنشسته با تجربه بیش از30 سال کار و تلاش فردی انتظار خانواده و جامعه را برآورد ساخته است ، اینک انتظار دارد که قدرشناسانه احترامش را نگه دارند.

پذیرا شدن، مشورت گرفتن از بازنشستگان و ایجاد حس موثر بودن در آنان از جمله مواردی است که خانواده و جامعه می تواند به آنان هدیه کند و این همان پاسداشتی است که بازنشستگان انتظارش را دارند.

در دهه های اخیر برخی پیشرفت های نوین در حوزه فناوری باعث کوچکتر شدن خانواده ها و انزوای اعضای خانواده در درون این نهاد شده است. از آنجا که آسیب پذیری این نهاد مهم باعث آسیب پذیری جامعه می شود بر همه ما لازم است که با اخلاق حسنه و بکارگیری سبک زندگی ایرانی و اسلامی نهایت تلاش خود را به کار گیریم تا محیطی سالم و سرشار از مهر و محبت در کانون خانوادگی ما ایجاد شود.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل