سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقوع خشکسالی در شمال استان اردبیل - خبر

 

 

وقوع خشکسالی در شمال استان اردبیل

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: کاهش بارش‌ها در اردبیل و به ویژه شمال استان سبب وقوع خشکسالی و در نتیجه نگرانی کشاورزان از وضعیت مزارع و باغات خود شده است.

وقوع خشکسالی در شمال استان اردبیل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل اظهار کرد: متوسط مجموع بارش استان اردبیل در سال زراعی جاری 118  میلیمتر ثبت شده است که در مقایسه با سال آبی گذشته که 120 میلیمتر بوده، کاهش 2 درصد را نشان می‌دهد.
 
علی دولتی‌مهر بیان کرد: مقدار متوسط بارش استان در دوره بلند مدت که 113 میلیمتر است، 5 درصد افزایش داشته است و به طور کلی متوسط بارش سال زراعی نسبت به مدت مشابه سال قبل و بلند مدت در حد نرمال است.
 
وی با بیان اینکه میزان بارش در سال زراعی جاری در سرعین، اردبیل، مشکین شهر و نیر بین 20 تا 30 درصد افزایش و در مناطق جنوبی استان شامل شهرستان خلخال و کوثر بین 10 تا 15 درصد افزایش  نسبت به دوره آماری بلند مدت را نشان می‌دهد، افزود: در ایستگاه نمین 9 درصد کاهش بارش نسبت به دوره آماری به ثبت رسیده است.
 
دولتی‌مهر گفت: در حالی که میزان بارش سال آبی جاری در شمال استان با کاهش بارش 15 تا 25 درصدی نسبت به دوره آماری در سه شهرستان پارس آباد،گرمی و بیله سوار مواجه است، بارش مناطق مرکزی و جنوبی استان نسبت به شمال استان وضعیت بهتری دارد.