جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

وقف نقطه قوت تحقق اقتصاد مقاومتی است - صفحه اصلی

 

 

وقف نقطه قوت تحقق اقتصاد مقاومتی است

وقف نقطه قوت تحقق اقتصاد مقاومتی است


وقف نقطه قوت تحقق اقتصاد مقاومتی است

وقف نقطه قوت تحقق اقتصاد مقاومتی است

حجت‌الاسلام اکبر قیامی بعد از ظهر امروز در آستانه هفته وقف در جریان بازدید از تعدادی از موقوفات در اردبیل اظهار کرد: همه‌ ساله بر تعداد موقوفات با نیت‌های مختلف افزوده می‌شود که توسعه و ترویج این فرهنگ نقطه قوت در تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین بهترین جایگزین در مسیر توسعه اقتصاد بدون نفت می‌باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین موقوفات در استان اردبیل با محوریت وقف عزاداری امام حسین (ع) و همچنین وقف حوزه فرهنگی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: وقف‌هایی که امروز مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به نیت واقفان و عمل خیرخواهانه به آنها مورد توجه قرار گرفته، اغلب وقف‌های ارزشمندی است که خود زمینه‌ساز تقویت و توان مضاعفی را در حرکت‌ها و اقدامات تحولی به وجود آورده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ضرورت تبدیل بقاع متبرکه و امامزاده‌ها به قطب فرهنگی را براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری یادآور شد و گفت: ما در برخی از بقاع و امامزاده‌ها با تشکیل اعضای هیئت امنا سعی می‌کنیم مدیر مرکز فرهنگی و قرآنی را تعیین کرده و با تنوع و کیفیت مناسب در امامزاده‌ها به اجرای برنامه‌های معنوی و ارزشی بپردازیم.

قیامی افزود: ما در دهه آخر صفر با دعوت از علما و روحانیان که اغلب از قم حاضر می‌شوند، سعی در نشر معارف اسلامی و آشنایی مردم با زندگی ائمه اطهار داریم که استقبال زائران داخلی و خارجی از این برنامه‌ها مطلوب و مناسب است.

وی اجرای کامل نیات واقفان را حرکتی حیاتی و ضروری توسط اوقاف و امور خیریه اعلام کرد و ادامه داد: ما در مناسبت‌های مختلف از ظرفیت و توان موقوفات، بقاع متبرکه و همچنین امامزاده‌ها استفاده می‌کنیم و تلاشمان نیز بر این است تا بتوانیم ظرفیت وقف و امر ارزشمند در این حوزه را بیشتر تبیین و تشریح کنیم.

قیامی با گرامیداشت هفته وقف در سال‌جاری بیان کرد: از چهارشنبه هفته آینده 18 آذرماه هفته وقف با شعار «همه واقف باشیم» به مدت یک هفته برگزار می‌شود که اولین روز این هفته که در تقویم نیز به نام روز وقف نامگذاری شده چهارشنبه 18 آذرماه به نام «وقف،‌ همدلی و همزبانی» معرفی شده است.

وی اضافه کرد: پنجشنبه 19 آذرماه مصادف با رحلت نبی مکرم اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) به نام «وقف، قرآن، سنت نبوی، سیره ائمه اطهار» نامگذاری شده است.

قیامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمعه 20 آذرماه به نام «وقف، نهاد ممتاز دینی، اجرای امینانه نیات واقفان»، شنبه 21 آذرماه متقارن با شهادت امام رضا (ع) به نام «وقف تجلی مودت اهل بیت(ع) و تکریم امامزادگان»، یکشنبه 22 آذرماه به نام «وقف، علم، فناوری و نقش حوزه و دانشگاه»، دوشنبه 23 آذرماه به نام «وقف، بانوان و مشارکت‌های مردمی» و آخرین روز این هفته 24 آذرماه به نام «وقف، بهره‌وری موقوفات و اقتصاد مقاومتی» نامگذاری شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل افزود: در هفته وقف، اوقاف استان با هدف گسترش و ترویج فرهنگ وقف و معرفی خدمات ارزشمند واقفان و خادمان عرصه وقف و تشویق عموم مردم به این سنت حسنه برنامه‌های متنوعی را برگزار می‌کند که اغلب آنها با محوریت موقوفات، امامزاده‌ها و بقاع متبرکه به انجام می‌رسد.